Zatímco Pekingem ještě rezonuje zpráva z uplynulého týdne o tom, že Tchaj-wan odkoupí od USA zbraně za 6,4 miliardy dolarů, Tchaj-pej v pátek představil svůj záměr nakoupit až 20 vojenských vrtulníků evropské výroby. Mnohé názory soudí, že po roztržce s USA může tento krok obrátit hněv Číny také proti Evropě.

Čína považuje ostrov za svou odštěpeneckou provincii a v minulých dnech za obchod se zbraněmi pohrozila Spojeným státům sankcemi, podobný krok by teď mohl údajně hrozit i Evropě. Peking často hrozil, že Tchaj-wan obsadí, podnikne-li ostrov formální kroky k uplatnění své faktické nezávislosti.

Prodej zbraní z Evropy Tchaj-wanu během uplynulých 17 let právě kvůli citlivým politickým okolnostem prakticky vyschl. Vztahy mezi EU a Tchaj-wanem jsou přitom poměrně pevné.

Mluvčí tchajwanského ministerstva obrany uvedl, že Tchaj-wan chce koupit víceúčelové stroje EC-225 evropské společnosti Eurocopter, která je divizí evropské letecké skupiny EADS se sídlem v Německu. Nejmenovaný armádní zdroj citovaný Reuters pak řekl, že smlouva je "prakticky hotová".

Čínská reakce se dá odvodit z minulosti...

Historie už několikrát ukázala, jak Čína reaguje na podobné záměry Tchaj-wanu. V roce 1993 uzavřely Francie a Taipei dohodu na prodej francouzských stíhaček Mirage. Tento krok Čínu natolik rozzuřil, že nechala uzavřít francouzský konzulát v jihočínské provincii Kuang-tung a odstřihla francouzské firmy od lukrativních kontraktů.

Také USA si od Pekingu vysloužily ostrou kritiku a výhrůžky obchodními sankcemi poté, co Washington minulý týden oznámil, že na Tchaj-wan dodá zbraně. Čína v reakci pozastavila vojenský dialog s USA a pohrozila uvalením sankcí na americké zbrojní firmy. K těmto odvetným opatřením ale dosud nepřistoupila.

Spojené státy Tchaj-wanu dodají především antirakety Patriot, minolovky a vrtulníky Black Hawk. Podle mluvčího Pentagonu Spojené státy naopak nevyhověly žádosti o prodej nových stíhaček F-16. Součástí kontraktu jsou komunikační zařízení pro tchajwanské stíhačky F-16, které Tchaj-pej už má, ne však nové stroje. Střel Patriot má být 114 a vrtulníků Black Hawk 60. USA prodej zbraní Tchaj-wanu hájí coby krok k posílení stability a bezpečnosti regionu.

Peking naposledy zastavil vojenskou spolupráci s USA kvůli dodávkám zbraní Tchaj-wanu v roce 2008. Obnovil ji před rokem. Kdyby Čína opravdu formálně sankcionovala americké společnosti, které prodávají zbraně na Tchaj-wan, šlo by o změnu v její politice, protože v minulosti byly vždy čínské obchodní odvetné akce neformální.