Zatímco Pekingem ještě rezonuje zpráva z uplynulého týdne o tom, že Tchaj-wan odkoupí od USA zbraně za 6,4 miliardy dolarů, Tchaj-pej v pátek představil svůj záměr nakoupit až 20 vojenských vrtulníků evropské výroby. Mnohé názory soudí, že po roztržce s USA může tento krok obrátit hněv Číny také proti Evropě.

Čína považuje ostrov za svou odštěpeneckou provincii a v minulých dnech za obchod se zbraněmi pohrozila Spojeným státům sankcemi, podobný krok by teď mohl údajně hrozit i Evropě. Peking často hrozil, že Tchaj-wan obsadí, podnikne-li ostrov formální kroky k uplatnění své faktické nezávislosti.

Prodej zbraní z Evropy Tchaj-wanu během uplynulých 17 let právě kvůli citlivým politickým okolnostem prakticky vyschl. Vztahy mezi EU a Tchaj-wanem jsou přitom poměrně pevné.

Mluvčí tchajwanského ministerstva obrany uvedl, že Tchaj-wan chce koupit víceúčelové stroje EC-225 evropské společnosti Eurocopter, která je divizí evropské letecké skupiny EADS se sídlem v Německu. Nejmenovaný armádní zdroj citovaný Reuters pak řekl, že smlouva je "prakticky hotová".

Čínská reakce se dá odvodit z minulosti...

Historie už několikrát ukázala, jak Čína reaguje na podobné záměry Tchaj-wanu. V roce 1993 uzavřely Francie a Taipei dohodu na prodej francouzských stíhaček Mirage. Tento krok Čínu natolik rozzuřil, že nechala uzavřít francouzský konzulát v jihočínské provincii Kuang-tung a odstřihla francouzské firmy od lukrativních kontraktů.

Také USA si od Pekingu vysloužily ostrou kritiku a výhrůžky obchodními sankcemi poté, co Washington minulý týden oznámil, že na Tchaj-wan dodá zbraně. Čína v reakci pozastavila vojenský dialog s USA a pohrozila uvalením sankcí na americké zbrojní firmy. K těmto odvetným opatřením ale dosud nepřistoupila.

Spojené státy Tchaj-wanu dodají především antirakety Patriot, minolovky a vrtulníky Black Hawk. Podle mluvčího Pentagonu Spojené státy naopak nevyhověly žádosti o prodej nových stíhaček F-16. Součástí kontraktu jsou komunikační zařízení pro tchajwanské stíhačky F-16, které Tchaj-pej už má, ne však nové stroje. Střel Patriot má být 114 a vrtulníků Black Hawk 60. USA prodej zbraní Tchaj-wanu hájí coby krok k posílení stability a bezpečnosti regionu.

Peking naposledy zastavil vojenskou spolupráci s USA kvůli dodávkám zbraní Tchaj-wanu v roce 2008. Obnovil ji před rokem. Kdyby Čína opravdu formálně sankcionovala americké společnosti, které prodávají zbraně na Tchaj-wan, šlo by o změnu v její politice, protože v minulosti byly vždy čínské obchodní odvetné akce neformální.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist