Čínský prezident Chu Ťin-tchao zaslal svému tchajwanskému protějšku Ma Jing-ťiouovi telegram, ve kterém vítá jeho nedělní zvolení do čela Národní strany (KMT). Tchajwanský prezident v odpovědi navrhl, aby obě strany "odložily spory stranou". Jde o vůbec první přímý kontakt mezi vůdci obou zemí od roku 1949, kdy se Tchaj-wan od Číny odtrhl, napsala agentura Reuters.

"Doufám, že naše dvě strany budou moci dál podporovat mírovou spolupráci, prohlubovat vzájemnou důvěru, přinášet občanům na obou stranách (Tchajwanské úžiny) dobré zprávy a přispívat k oživení velké čínské rasy," napsal v telegramu Chu Ťin-tchao, který je také šéfem vládnoucí komunistické strany.

Ma Jing-ťiou v odpovědi podle Reuters zopakoval ideje čínského vůdce a navrhl, aby obě země odložily své spory stranou.

Čínská lidová republika považuje ostrov Tchaj-wan za svou provincii a nevzdává se úsilí o opětné nabytí kontroly nad ním. Uvádí, že v případě potřeby k tomu použije i síly.

Ma Jing-ťiou, který byl zvolen prezidentem loni, slíbil užší styky s pevninskou Čínou. Obě strany pak podepsaly významné obchodní dohody, ale vyhýbaly se rozhovorům o politických záležitostech.

Agentura napsala, že Chu Ťin-tchaova iniciativa možná naznačuje jeho přání se s nejvyšším tchajwanským představitelem setkat. Citovala ale také analytiky, podle nichž zvolení Ma Jing-Ťioua do čela KMT usnadňuje jeho setkání s vůdcem Komunistické strany Číny, ale že sjednání takové schůzky by mohlo trvat roky, protože obě strany budou zvažovat rizika, která z toho plynou.

Nedělní volby a pondělní zpráva o výměně telegramů mezi ním a Chu Ťin-tchaem vedly k vzestupu akcií na tchajpejské burze.

Související