Severní Korea oznámila, že propustí amerického misionáře, který loni v prosinci ilegálně vstoupil na její území. Chtěl tehdy údajně upozornit na stav lidských práv v této stalinistické zemi. Podle severokorejských médií prý podlehl propagandě západních států a svého činu lituje.

Robert Park, 28letý misionář korejského původu, přešel na konci roku přes zamrzlou hraniční řeku Tumen z Číny do KLDR. Nesl dva dopisy pro severokorejského vůdce Kim Čong-ila. V jednom ho vyzýval, aby odstoupil, přičemž poukazoval na hladovění, mučení a umírání v táborech pro politické vězně. Druhý dopis obsahoval výzvu, aby Kim tábory uzavřel a zároveň aby otevřel hranice pro humanitární pomoc.

Park podle severokorejských médií později v rozhovoru uvedl, že do KLDR pronikl, protože zemi "špatně porozuměl". Důvodem byla "falešná propaganda Západu, která měla poskvrnit její obraz."

KLDR "vzala v potaz jeho doznání a upřímnou lítost nad jeho činy a shovívavě se rozhodla mu odpustit a propustit ho," uvedla oficiální Korejská ústřední tisková kancelář (KCNA).


USA za nedodržování lidských práv Pchjongjang kritizovaly letos v polovině ledna. Upozorňovaly mimo jiné na to, že v zemi neexistuje jakákoli svoboda slova.

V roce 2009 KLDR na hranici s Čínou zadržela dvě americké novinářky. Obě pak odsoudila ke 12 letům těžkých prácí. Po měsících v zajetí se s přispěním bývalého amerického prezidenta Billa Clintona dostaly v říjnu na svobodu.