Změna hodnoty státní měny v KLDR vyvolala mezi obchodníky paniku a zoufalství, nejméně jeden pár tento krok dokonce dohnal k sebevraždě. S odvoláním na severokorejské aktivisty to uvedla agentura AP.

"Slyšeli jsme, že obchody, lázně, holičství, restaurace i trhovci zavírají. Lidé nemají peníze na podnikání," uvedla Lee Seung-yong z organizace Good Friends (GF), která sídlí v Soulu a snaží se posílat potravinovou a další pomoc na severní část poloostrova.

Oznámení vůdců o nejdrastičtější měnové reformě v KLDR za poslední půl století přišlo nečekaně v pondělí. Podle jednoho ze zahraničních diplomatů bude hodnota státní měny won snížena v poměru 100:1.

Lidé sice mají možnost do neděle vyměnit si znehodnocené bankovky, ale na výměnu byly stanoveny přísné limity – konkrétně 100 tisíc wonů na domácnost. Magazín Time uvedl, že to je v přepočtu na základě sazeb na černém trhu jen asi čtyřicet dolarů. Kvůli protestům nakonec byly tyto limity zvýšeny asi na pětinásobek.

I přes zvýšení limitů ale bude pro obyvatele změna velmi drastická. A nejvíce ji pocítí zemědělci, kteří v těchto dnech končí prodej své úrody.

Podle jihokorejské agentury Jonhap okamžitě vzrostla aktivita na černém trhu, lidé se snaží vyměnit své wony za dolary a juany. Vláda však podle zástupců GF pohrozila "nelítostnými tresty" všem, kdo by porušil zákony o směně valut.

Reforma má za cíl snížit rychle rostoucí inflaci a omezit fungování pouličních trhů, které se v poslední době v silně kontrolovaném hospodářství poměrně rozšířily.

Trhy vláda povolila v roce 2002 kvůli nedostatku potravin, ale obchodníci začali prodávat i nedovolené zboží jako filmy a seriály z Jižní Koreje. I z těchto důvodů byl podle zpráv ze země ten největší v Pchjongjangu zavřen už v létě.  

"Je to namířeno proti částečně rozvinutému soukromému sektoru," řekl aentuře AP Jeong Kwang-min z Institutu pro národní bezpečnost v Soulu. Ten také upozornil, že krok má ještě jeden další cíl: připravit cestu k předání moci synovi současného diktátora Kim Čong-unovi.

Zdravotní stav sedmašedesátiletého Kim Čong-ila je totiž západními pozorovateli považován za špatný, údajně v loni v létě utrpěl mrtvici.