"Není vhodné nadále hovořit o hlavních regionálních konfliktech coby o důležitém, nebo dokonce hlavním modelu, podle kterého se bude vyvíjet americká armáda," píše se v dokumentu. Nový strategický plán nahradí model, kterým se americká armáda řídila posledního čtvrt století.
Nová strategie se prý stále soustředí na hrozby například z Číny, nezaměřuje se však už tolik na případný válečný konflikt velkých rozměrů. Počítá naopak s možnými kybernetickými útoky, útoky spojenými s využíváním telekomunikací nebo špionážní techniky ve vesmíru.
Plán také počítá se zvýšením počtu bezpilotních letounů typu Predator nebo Reaper, které se nyní využívají třeba v Afghánistánu nebo v Iráku.
Hlavním nebezpečím pro americké vojáky nasazené v zahraničních konfliktech prý jsou a nadále budou bomby nastražené u silnic. Pentagon chce proto investovat do posílení zpravodajských služeb a do výcviku vojáků, aby se těmto incidentům předcházelo.
Do armády USA se hlásí nejvíc lidí od konce války ve Vietnamu. I díky krizi - čtěte ZDE
Část Pentagonu odmítá Obamův plán na snížení jaderných zbraní - čtěte ZDE
Nová strategie má být oznámena ve stejnou dobu, kdy ministr Robert Gates představí rozpočet Pentagonu na rok 2011. Gates prý bude požadovat 708 miliard dolarů, do kterých jsou započítané i náklady na vedení válek v Afghánistánu a Iráku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist