Jemenské ozbrojené složky zabily při bojích na severu země nejméně 20 šíitských povstalců. Jemenská média o tom informovala den poté, co šíitští povstalci oznámili, že přijímají podmínky vlády pro uzavření míru. Saná ale podle agentury Reuters oznámila, že příměří nakonec nepřijímá.

Na severu Jemenu poblíž hranice se Saúdskou Arábií se bojuje od loňského léta. Proti armádě tam stojí šíitské kmeny hlásící se k sektě zajditů, které prý chtějí skoncovat s útlakem ze strany sunnitských centrálních úřadů Jemenu. Boje vyhnaly z domovů desítky tisíc lidí.

Vláda a povstalci sice začali jednat o příměří, vláda však podmínky příměří nabízeného rebely odmítla, protože v návrhu prý povstalci neslíbili, že skončí útoky na Saúdskou Arábii. Také prý požadují, aby armáda přestala útočit jako první.


Pozornost světa se na bezpečnostní hrozby v Jemenu výrazněji upřela až po prosincovém pokusu islamisty vycvičeného v Jemenu o útok na letadlo mířící do USA.

Minulý týden na konferenci o radikalizaci Jemenu a možnostech čelit této hrozbě v Londýně mezinárodní společenství přislíbilo Jemenu pomoc v boji proti terorismu. Na oplátku ale západní země žádají od tohoto arabského státu větší politické a hospodářské reformy.