Zápalné lahve létající na slovenskou ambasádu, pokus vytlačit diplomatický vůz ze silnice a maďarský premiér jako persona non grata. Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem v posledních dnech připomínají gangsterský film, ale diplomaté se tím podle všeho nevzrušují. Polský deník Gazeta Wyborcza totiž v pátek uvedl, že Maďarsko, Slovensko, Česká republika a Polsko jednají o tom, že by jejich zastupitelské úřady v cizině mohly sídlit v jedné budově. Na objektu společné ambasády by byla tabule s nápisem "Velvyslanectví zemí visegrádské skupiny".

Společné zastupitelské úřady čtyř zemí by podle deníku mohly být ve Střední Asii, v jižní Africe či v Latinské Americe. Mohly by vzniknout i společné konzuláty v zemích bývalého Sovětského svazu, které by vydávaly víza.

České ministerstvo zahraničí dnes ČTK informace potvrdilo. "Nejedná se však o jednu společnou diplomatickou misi," upozornil mluvčí Milan Řepka. Visegrádská čtyřka podle něj není stát a nemá mezinárodně právní subjektivitu. "Je to volné politické uskupení, a jako takové nemůže vystupovat ve třetím státě pod názvem velvyslanectví Visegrádské čtyřky," dodal. Státy by si tak společně pronajaly budovu a rozdělily by ji na čtyři části. „Společná by byla recepce a přepážka, kde se přijímají žádosti o víza," popsal plány maďarský ministr zahraničí Pétera Balázs.

Hlavním motivem jsou úspory

O propojení konzulátů diplomaté jednají už delší dobu. Podle Balázse přípravy nyní urychlila krize. "Letos jsme museli zavřít čtyři velvyslanectví a osm konzulátů. To samé udělali kolegové z Polska, Česka a Slovenska. V několika důležitých bodech světa tak ztrácíme zastoupení. Nevydávají se víza, chybí kontakty, na mapě se objevují černé díry," řekl Gazetě Wyborcze Balázs.

Také Slovensko má podle mluvčího tamního ministerstva zahraničí Petra Stana zájem na tom, aby se věc rychle uskutečnila. Státy by se společně měly dohodnout na tom, který a v jaké zemi ambasádu uzavře. "Nelze připustit, aby se například z Laosu či z Nového Zélandu stáhla celá čtyřka. Jedna země tam musí své zastoupení ponechat," uvedl Stano.

Podle polského ministerstva zahraničí by se tímto krokem čtveřice středoevropských států stala průkopníkem společné diplomacie EU a hlas visegrádské skupiny by byl v sedmadvacítce i víc slyšet.

Středoevropská čtyřka by prý chtěla následovat skandinávské státy, které už společná velvyslanectví mají, a to nejen ve vzdálených zemích, ale třeba také v Berlíně.

Jiří Beneš z českého ministerstva zahraničí řekl, že ČR už sestavuje seznam zemí, v nichž by mohla své ambasády přestěhovat do společných prostor. O konkrétních krocích by měli šéfové diplomacie čtyř států mluvit na zářijové schůzce v Sopotech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist