Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes odmítla coby "nezodpovědné" obvinění, podle nějž přecenila rozsah nebezpečí prasečí chřipky a vytvořila falešnou pandemii.
WHO rovněž odmítla tvrzení, že se smluvila s farmaceutickými firmami, které proti novému druhu chřipky vyvinuly a prodávaly vakcíny, píše agentura AP.
Oficiální činitelé WHO budou o této otázce jednat v úterý s Parlamentním shromážděním Rady Evropy poté, co tento dohlížecí orgán vznesl otázku, zda WHO v případě prasečí chřipky nejednala pod "nepatřičným vlivem".
Mluvčí Gregory Hartl ale dnes takovéto obvinění popřel a prohlásil, že WHO byla vždy "velmi umírněná a střízlivá" při popisu epidemie a zdůrazňovala, že v převážné většině případů je průběh nemoci mírný. Ovšem z vědeckého úhlu pohledu "jde jasně o pandemii a neoznačit ji jako pandemii by bylo nezodpovědné".
Už začátkem ledna nicméně WHO sama uznala, že vir A(H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo, napsala agentura DPA. Tehdy se nemoc poprvé objevila v Mexiku. WHO pak začátkem června vyhlásila pandemii, čímž reagovala na rychlé šíření viru prasečí chřipky mezi státy a kontinenty.
Choroba podle statistik Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zabila dosud ve světě nejméně 14.000 lidí. Jen v Evropě jich připravila o život 2185. Nyní chřipková epidemie na evropském kontinentu polevuje.
V České republice byl zatím virus A(H1N1) identifikován u více než 2300 případů respiračních onemocnění. Podle odhadů odborníků je však nemocných daleko více. V ČR už na prasečí chřipku zemřelo na osm desítek lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist