Janusz Kochanowski, polský ombudsman kritizující nedostatek vakcín proti prasečí chřipce, má nyní sám prasečí chřipku. Napsala to v sobotu agentura AP.

Kochanowski v sobotu podle AP oznámil na sociální síti Twitter, že má těžký průběh prasečí chřipky a označil to vzhledem k okolnostem za ironické.

Polská vláda odmítla dovézt vakcíny proti chřipce typu H1N1 údajně z toho důvodu, že neprošly dostatečným počtem vědeckých testů, které by umožnily jejich distribuci. Dalším argumentem bylo, že výrobci odmítli převzít zodpovědnost za možné vedlejší účinky vakcín.

Kochanowski dal na začátku prosince podnět prokurátorům, aby toto vládní rozhodnutí prošetřili, protože podle jeho názoru ohrožuje veřejné zdraví. Prokurátoři ještě nerozhodli, zda případ prověří.

Česko vakcíny proti pandemickému viru H1N1 nakoupilo, ale pacienti ani doktoři nemají o očkování velký zájem. Podle některých údajů odmítly preventivní léčbu až tři čtvrtiny lidí, kteří na ni měli nárok. Jako nejčastější důvod neochoty nechat se očkovat zmiňují právě informace z médií o nevyzkoušenosti vakcín. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist