Na Slovensko přijde trojice vězňů ze sporné americké věznice Guantánamo, kde USA bez soudu zadržují osoby podezřelé z terorismu. V pondělí to oznámil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Podle něj si Slovensko trojici vězňů, kteří nikdy nebyli kvůli terorismu obviněni a odsouzeni, vybralo samo. Kdy se propuštění do země dostanou a odkud pocházejí, nechtěl šéf slovenské diplomacie upřesnit.

"Nejde o zločince, nikdy nebyli obviněni a odsouzeni," uvedl Lajčák. Dodal, že obyvatelům Slovenska kvůli přijetí guantánamských vězňů žádné bezpečnostní riziko nehrozí.

Podle Lajčáka se propuštění nemohou vrátit do své vlasti, protože by jim tam "kvůli nízké úrovni demokracie a ochrany lidských práv" mohlo hrozit pronásledování. Na Slovensko přijedou dobrovolně.

Ministr uvedl, že slovenské úřady budou postupovat podle azylového a cizineckého zákona. Do jakého uprchlického tábora propuštěné umístí a zda trojice zůstane pohromadě, ale Lajčák nechtěl říct. Dodal jen, že Slovensko má plán, podle něhož se budou moci cizinci integrovat do slovenské společnosti.

Americká věznice Guantánamo na Kubě funguje od ledna 2002. Po útocích z 11. září 2001 ji nechal zřídit tehdejší prezident George Bush. Spojené státy v zařízení zadržují osoby, které podezřívají z terorismu. O uzavření vězení, které kritizovali ochránci lidských práv, loni rozhodl krátce po svém nástupu do Bílého domu prezident Barack Obama. Věznice měla přestat fungovat letos v lednu. Tento termín ale americká administrativa nesplní. Stále totiž řeší, kam by propuštěné umístila.

Lajčák označil přijetí vězňů za gesto solidarity. Slovensko je podle něj "zodpovědný spojenec", který chce vyjádřit Obamovi podporu. Jeho plán na zrušení věznice považuje za správný. "Nechceme jen stát vedle a kibicovat," řekl ministr.

Desítky ze zadržovaných se už z Guantánama přesunuly jinam. Několik se jich vrátilo do Afghánistánu, další odjeli na Bermudy, do Čadu, Británie, Francie, Irska, Portugalska a dalších států. Ochotu přijmout vězně vyjádřilo i Maďarsko a další země. ČR o převzetí propuštěných zatím neuvažuje. Věznici od jejího vzniku opustilo víc než 550 zadržovaných, které přijalo přes třicet států.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist