Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na svých internetových stránkách zveřejnil páteční možnou podobiznu nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Snímek je digitálně upraven na základě bin Ládinovy fotografie z předchozích let.

Po muži, jenž je obviněn z teroristických útoků na USA ze září 2001, pátrají Spojené státy již řadu let. Odměna na jeho dopadení činí 52 milionů dolarů (asi 936 milionů korun).

Podle vyšetřovatelů se nejhledanější muž světa nachází pravděpodobně v okolí hranice mezi Pákistánem a Afghánistánem. Americký ministr obrany Robert Gates ale nedávno připustil, že USA neví, kde se vůdce teroristické sítě Al-Káida ukrývá. V minulosti se několikrát objevily spekulace, že už je po smrti, ty však nebyly nikdy potvrzeny.

Podle nového snímku zveřejněného FBI se vzhled bin Ládina za poslední roky příliš nezměnil. Jeho podobizna však nese patrné známky zestárnutí.


Na jednom ze snímků je bin Ládin vyobrazen bez svého tradičního turbanu a s krátce zastřiženými vousy a vlasy.

Pomocí digitální technologie upravila FBI v souladu s postupujícím věkem také podobizny dalších 17 hledaných teroristů. "Federální vyšetřovatelé doufají, že tyto aktualizované snímky umožní veřejnosti hledané osoby lépe identifikovat," uvedlo americké ministerstvo zahraničí ve společném prohlášení s FBI.

Bin Ládin se naposledy objevil na videu zveřejněném v září 2007. Záznam byl ale zřejmě staršího data.

Porovnejte fotografii Usámy bin Ládina z předchozích let s digitálně upraveným snímkem:

Usáma bin LádinUsáma bin Ládin