Mnoho státu po zemětřesení na Haiti okamžitě začalo posílat pomoc. Na společném postupu se dohodly Spojené státy a Francie. Přidali se i Češi. Organizace Člověk v tísni a Arcidiecézní charita Olomouc vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem zemětřesení. Člověk v tísni na okamžitou pomoc uvolnil 300.000 korun ze svého humanitárního fondu, Charita ČR poskytne 500.000 korun. Na Haiti chce vyrazit s pomocí liberecká společnost Hand for Help.
Pomoc Haiti je dominantním tématem na Twitteru, Facebooku a dalších internetových sociálních sítích. Jen několik hodin po ničivých otřesech se na Facebooku objevily první tisíce zpráv a stovky fotografií. Lidé se ptají po osudu svých blízkých, nabízejí pomoc, organizují sbírky, vyjadřují solidaritu. Do dnešního večera se například ke skupině "Earthquake Haiti" na Facebooku připojilo přes 24.000 lidí.
Odhady počtu mrtvých po zemětřesení na karibském ostrově Haiti se různí. Premiér Jean-Max Bellerivei tvrdí, že si mohlo vyžádat až sto tisíc lidských životů, senátor Juri Latortue se obává dokonce počtu až pětinásobného. Prezident René Préval hovořil o počtu 30-50.000 mrtvých.
Přestože přesnější údaje ještě ani zdaleka nejsou k dispozici, záchranáři prohlašují, že s ohledem na sílu zemětřesení a zaostalost postižené oblasti je tak vysoká čísla nepřekvapují.
Nejsilněji bylo zasaženo hlavní město tohoto karibského ostrova Port-au-Prince. Představitelé vlády oznámili, že otřesy půdy tak či onak postihly zhruba tři milióny lidí, tedy třetinu populace.
Haiti jako nejchudší země západní polokoule nemá použitelnou infrastrukturu a jakákoli záchranná operace je tu logisticky mimořádně obtížná. "Je to světem zapomenutá země, o kterou se nikdo nestaral. Teď se nám to vrací," řekl představitel amerických záchranářů.
Konto na pomoc Haiti je 40954095/0300 Dárcovská SMS: "DMS SOSHAITI" na číslo 87777 |
Své občany postrádají desítky zemí světa, OSN hlásí 120 pohřešovaných. Pod troskami mimo jiné přišel o život její šéf i místní arcibiskup. Také české ministerstvo zahraničí prověřuje, zda se v oblasti nacházeli nějací Češi.
Arcidiecézní charitě Olomouc se zatím nepovedlo navázat kontakt s páterem Romanem Musilem, který na Haiti působí dlouhodobě, a jeho kolegyní. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury není známo, že by se v zemi pohyboval nějaký český turista.
Zjistit pravý rozsah katastrofy bude trvat dny
Většina hlavního města je srovnána se zemí, tisíce budov se zřítily. Situace je tragická. Ulice metropole lemují těla vyproštěných mrtvol, v hromady sutin se změnily školy, nemocnice, kostely, hlavní katedrála i místní vězení.
Vážně poškozen je prezidentský palác, zcela zničena byla pětipatrová budova mise OSN. Port-au-Prince pokryl všudypřítomný prach, přeživší začínají pociťovat nedostatek vody. Nefungují mobilní komunikační sítě, město je bez elektřiny, silnice jsou neprůjezdné.
Na pomoc přispěchaly už Spojené státy, které otevírají s využitím letounů C-130 letecký most s první neodkladnou pomocí. Americký prezident Barack Obama označil zprávy z postiženého Haiti za srdcervoucí a zemi přislíbil "rychlou, koordinovanou a agresivní" pomoc.
"Parlament se zřítil, školy se zřítily, nemocnice se zřítily," řekl haitský prezident René Préval listu The Miami Herald. Reportérům popisoval, jak v ulicích hlavního města překračoval mrtvoly a ze zničené budovy parlamentu slyšel nářky uvězněných lidí.
Mluvčí federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce Paul Conneally řekl, že jasnější představu o rozsahu katastrofy bude možné získat zřejmě až za dva dny.
Zemětřesení, které dosáhlo sedmi stupňů Richterovy stupnice a bylo nejsilnějším zemětřesením na Haiti za posledních více než 200 let.
Geologové velké zemětřesení na Haiti očekávali. Jen nevěděli, kdy přijde - čtěte ZDE
Nemocnice na Haiti nestíhají, v zemi je panika. Spojení stále nefunguje - čtěte ZDE
Agentury z karibské oblasti oznamují, že otřesy byly cítit i na východě Kuby a v Dominikánské republice, která s Haiti sousedí. Žádné škody však odtud nebyly hlášeny.
Nejtragičtější zemětřesení ve světě za posledních padesát let (řazeno podle počtu obětí):
270.000 mrtvých - 28. července 1976 (Čína) - Druhé nejhorší zemětřesení na světě v historii (o síle 8,2 stupně Richterovy škály) zdevastovalo čínské město Tchang-šan. Asi 228.000 mrtvých - 26. prosince 2004 (Indonésie) - Otřesy o síle 9,1 stupně Richterovy škály s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra vyvolaly mohutné cunami, jež zpustošilo pobřeží jihovýchodní Asie; vedle stovek cizinců zahynulo i osm Čechů. Přes 80.000 mrtvých - 12. května 2008 (Čína) - Provincii S'-čchuan na jihovýchodě Číny postihly otřesy o síle skoro osmi stupňů Richterovy škály. Katastrofa srovnala se zemí celá města a vesnice v oblasti. O střechu nad hlavou přišlo na deset milionů lidí. 75.000 mrtvých - 8. října 2005 (Pákistán) - Zemětřesení o síle až 7,7 stupně Richterovy škály s epicentrem v pákistánském Kašmíru zasáhlo také Indii a Afghánistán. 70.000 mrtvých - 31. května 1970 (Peru) - Otřesy země o síle 7,9 stupně Richterovy škály zdevastovaly města Chimbote, Huarás a okolní vesnice v severním Huascaránu. 40.000 mrtvých - 21. června 1990 (Írán) - Zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály zničilo severozápad země u pobřeží Kaspického moře (provincie Gílán a Zandžán). 30.000 - 26. ledna 2001 (Indie) - Zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály postihlo západoindický svazový stát Gudžarát, ale i Pákistán a Nepál. |
Fotogalerie
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist