Už tak beztak napjaté vztahy mezi Tehránem a Washigtonem se ještě vyostřily. Írán prohlásil, že Spojené státy ve spolupráci se Saúdskou Arábií unesly jeho významného jaderného experta Šarama Amirího. Ministr zahraničí Manúšehr Mottakí sice tvrdí, že má pro své obvinění důkazy, na dnešní tiskové konferenci však žádný z nich neuvedl. Teherán také označil seismologickou stanici vybudovanou u íránských hranic pod dohledem OSN za „špionážní zařízení“.
Obviněním Spojených států z únosu a zadržování jaderného experta Írán fakticky poprvé přiznal, jak významnou pozici Šaram Amirí zastával. O jeho zmizení kolovaly zprávy již koncem léta, ale íránské úřady je dosud přímo nekomentovaly. Jaderný fyzik zmizel spolu s jedenácti dalšími krajany koncem května při své návštěvě Mekky. Aféru poprvé zmínil saúdskoarabský list Aškar al Awsat vydávaný v Londýně.
Už tehdy některá arabská média spekulovala, že zmizelý měl důležitou roli v íránském jaderném programu. O případné účasti Spojených států se zmínil v říjnu íránský konzervativní list Džavan. Podle něj byl Amirí hned na letišti 31. května vyslýchán saúdskoarabskými bezpečnostními orgány a "tři dny poté opustil hotel a už se víc neobjevil". Tehdy byl však zmizelý líčen jako "obyčejný fyzik pracující na technologické univerzitě".
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley odmítl tvrzení íránského ministra zahraniční jakkoli komentovat a Saúdská Arábie vyjádřila nad vznesenými obviněními "politování". Případnou roli americké výzvědné služby nelze vzhledem k předchozím podobným případům zcela vyloučit.
Do USA "zmizelo" už více významných Íránců
Před dvěma lety bez vysvětlení zmizel bývalý člen "strážců revoluce" Alí Réza Aškarí a Washington minulý týden přiznal, že na americkém území je zadržován Íránec Amir Ardebilí podezřelý z pašování zbraní. Ve Francii je zadržován íránský inženýr Maždí Kakavand, protože o jeho vydání požádaly Spojené státy. Bezpečnostní analytici tvrdí, že nelze spolehlivě rozlišit, kdy je zmizení nedobrovolné a kdy se jedná o přeběhlíky z vlastní vůle. Proto také nebyl dosud úplně objasněn ani případ vysokého íránského funkcionáře, který se roku 2003 ztratil za svého pobytu v Turecku.
S Amirího zmizením je přímo spojováno zářijové přiznání Teheránu, že poblíž svatého města Komm je již několik let vybudováno do té doby zcela utajované jaderné zařízení.
Perský záliv zbrojí proti Íránu - čtěte ZDE
Írán vybuduje deset zařízení na obohacování uranu. Stavět se začnou za dva měsíce - čtěte ZDE
Írán tvrdí, že jeho nukleární program slouží pouze civilním účelům, ale Západ - a také některé arabské země včetně Saúdské Arábie - se obávají, že hlavním cílem je vývoj a výroba atomové zbraně. Rozhovory na toto téma se naposledy zablokovaly kvůli neochotě Teheránu přistoupit na nabídku, že jeho uran bude pro potřeby jaderné energetiky obohacován pod mezinárodní kontrolou v zahraničí.
Tvrzení Íránu o mírovém účelu jeho jaderného programu nejnověji nepřímo zpochybňuje i jeho obvinění, že seismologická stanice vybudovaná u turkmensko-íránských hranic má sloužit ke špionáži. Takovýchto stanic má být vybodováno celkem 337 po celém světě a mají sloužit ke sledování i slabých otřesů země. Jsou samozřejmě schopny zaregistrovat a rozlišit také otřesy vyvolané podzemními jadernými výbuchy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist