Slovenská policie se stala populární v Irsku i za oceánem a utrhla si mezinárodní ostudu, o níž píše CNN na hlavních pozicích svého zpravodajského serveru. Může za to sobotní incident, během něhož irská policie zatkla Slováka, který nevědomky dopravil do Irska 90 gramů výbušniny (hexogenu). Tu mu v rámci experimentu nastražili do zavazadla právě bezpečnostní agenti. Muž cestoval z Popradu.

Irští vládní činitelé jsou podle CNN tímto incidentem velmi rozladěni a irská vláda požádala Slovensko o vysvětlení. Slovenské ministerstvo vnitra k události proto ve středu uspořádá tiskovou konferenci, a to právě na místě nepodařené akce.

Podle šéfa slovenské cizinecké policie Tibora Maka má na incidentu podíl také Irsko, podle něhož měla být výbušnina odhalena pracovníky dublinského letiště. Slováka totitž kvůli látce zatkli až v jeho bytě. 

Devětačtyřicetiletý slovenský elektromechanik, který dlouhodobě pracuje v Irsku, byl podle irských zdrojů jedním z osmi lidí, jimž v sobotu bezpečnostní agenti na letištích v Bratislavě a v Popradu tajně dali do zavazadel různé komponenty výbušných zařízení. Cílem bylo zjistit, zda je bezpečnostní aparáty zaznamenají.

V sedmi případech se tak stalo, v posledním případě ale 90 gramů plastické trhaviny všemi kontrolami prošlo a muž bez problémů odletěl do Dublinu.

Jak uvedla slovenská zpravodajská stanice TA3, množství trhaviny by podle irské strany stačilo na zničení celého letadla.  

Zatýkání a evakuace

Slovenská policie podle irských zdrojů až dnes o nepodařeném experimentu informovala irské kolegy, a ti nic netušícího muže nakrátko zatkli v jeho bytě. Tam také trhavinu našli.

Při operaci musilo být evakuováno několik sousedních domů a úřadů a uzavřeno několik ulic.

Proti muži, který byl tři hodiny vyslýchán, nebylo vzneseno žádné obvinění a irští odborníci na výbušniny ujistili, že bezpečnost leteckého provozu nebyla nijak ohrožena.

Slovenský deník Sme ale na své internetové stránce s odvoláním na slovenské policejní zdroje informoval, že dějištěm bezpečnostní akce bylo jen letiště v Popradu a že výbušnina byla umístěna do zavazadel jen dvou cestujících. Měl ji tam objevit služební pes, ale ten ji zaznamenal jen v jednom. V zavazadle do Irska prý nebylo 90, ale jen 10 gramů výbušniny.

Na vině také pilot?

Slovenská policie údajně informovala pilota letadla, který v přítomnosti výbušniny na palubě neviděl problém, a ještě během letu kontaktovala také dublinské letiště. Podle slovenské policie se měla irská policejní akce uskutečnit už v pondělí.

Podle irské televize RTE byl irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern velmi znepokojen tím, že slovenské úřady o věci informovaly irské partnery s třídenním zpožděním. Záležitost se má dál řešit diplomatickou cestou.

Server breakingnews.ie napsal, že slovenské velvyslanectví v Dublinu se k incidentu nevyjádřilo, ale že místopředseda slovenské vlády a ministr vnitra Robert Kaliňák tlumočil ministru Ahernovi hluboké politování.

V Irsku se k události začaly vyjadřovat jednotlivé politické subjekty a všechny shodně žádají její důsledné vyšetření a vyvození důsledků.

Hexogen

- Hexogen, přesným chemickým názvem 1,3,5-cyklotrimethylentrinitramin je velmi silnou, bezpečnou a často používanou trhavinou, často též označovanou jako Cyklonit, RDX nebo T4.

- Používá se na plnění rozbušek - je velmi stabilní a málo citlivý vůči vnějším vlivům. Ideální látka pro přípravu průmyslových i vojenských trhavin.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist