Cestující, který v letadle na trase z Amsterodamu do Detroitu v pátek večer podle původních zpráv zapálil zábavní pyrotechniku, prý chtěl odpálit letadlo, nálož ale selhala. Tvrdí to úředník z americké protiteroristické jednotky, informovala dnes agentura AP. Bílý dům uvedl, že jde o pokus o teroristický čin.

Incident se stal asi 20 minut před přistáním v Detroitu. Podle jednoho ze svědků byla slyšet rána a nato cítit kouř. Muže se pak podařilo zneškodnit, požár pasažéři uhasili přehozením pokrývek. V nastalém zmatku utrpělo několik lidí lehká zranění. Australský zpravodajský server ABC uvedl, že zraněni byli dva lidé, jeden z nich byl údajně převezen do nemocnice.

Střelný prach a tekutina 

Muž nigerijské národnosti při incidentu utrpěl popáleniny a musel být ošetřen. Vyšetřovatelům po incidentu oznámil, že je napojený na teroristickou síť Al-Káidu.

Podle člena parlamentního výboru pro vnitřní bezpečnost Petera Kinga jde o 23 letého Nigerijce Abdula Mudallada. "Rozumím tomu tak, že...(muž) má vazbu na Al-Káidu, určitě vazby na extrémní terorismus, a jeho jméno dost rychle vyskočilo v databázi amerických zpravodajských služeb," řekl dle Reuters King.

Jeden vyšetřovatelů řekl, že nálož byla sloučeninou střelného prachu a tekutiny. Výbušnina prý byla získána v Jemenu spolu s instrukcemi, kdy ji použít. Selhala, když se ji muž pokusil odpálit.

Po celý let letadla z Nigérie do Detroitu s mezipřistáním v Amsterodamu se prý nedělo nic neobvyklého. Po incidentu pilot pak vyhlásil stav nouze a krátce poté přistál.

USA zvýšily bezpečnostní opatření 

Vyšetřovatelé včetně amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) případ dále prošetřují. Neví se, jestli měl muž výbušninu připevněnou na těle, ani jestli byl jeho pokus součástí širších teroristických plánů. Není ani jasné, z jakých příčin chtěl muž útok na letadlo provést. Podle zdrojů blízkých vyšetřovatelům prý muže k útoku Al-Káida navedla. Tato informace se zatím nepotvrdila.

Agentura Reuters uvedla, že americký prezident Barack Obama "nařídil přijmout všechna příslušná opatření ke zvýšení bezpečnosti při cestování letadlem." Nejmenovaný úředník Bílého domu uvedl, že případ lze hodnotit jako pokus o teroristický čin.

Na palubě letadla Airbus 330 společnosti Northwest Airlines, která se sloučila s leteckou společností Delta Airlines, bylo 278 cestujících. Původně se věřilo, že muž chtěl odpálit zábavní pyrotechniku.