Čtyři američtí vojáci a jeden jejich britský kolega ze sil NATO zahynuli v neděli při dvou výbuších bomb nastražených u silnic v jižním Afghánistánu. Oznámily to v pondělí tiskové agentury s odvoláním na zdroje NATO.

Američané přišli o život na jihu země, uvádí bez dalších detailů zpráva NATO. Podle agentury AFP se útok stal v provincii Kandahár a přihlásilo se k němu radikální hnutí Taliban. Jde o letos první úmrtí amerických vojáků při bojové akci.

Britský voják zahynul při obchůzce v jihoafghánské provincii Hílmand.

Afghánští ozbrojenci údajně útoky proti afghánským a spojeneckým vojákům podnikají stále častěji podomácku vyrobenými náložemi. Ze statistiky agentury AP vyplývá, že ze 304 Američanů, kteří zde loni zahynuli v bojích, 129 z nich připravily o život improvizované nálože.

Násilí v Afghánistánu v poslední době dosáhlo nejvyšší úrovně od svržení vlády radikálního Talibanu v roce 2001. Rok 2009 byl pro koaliční síly USA a NATO v Afghánistánu nejkrvavějším za osm let od zahájení invaze; americké síly zaznamenaly dvojnásobné ztráty v porovnání s rokem 2008.

Naposledy utrpěli Američané velké ztráty minulý týden, když sebevražedný atentátník připravil v zemi o život sedm zaměstnanců Ústřední zpravodajské služby (CIA) a člena jordánských výzvědných služeb. K atentátu se přihlásil afghánský i pákistánský Taliban.

Útočníkem byl podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele CIA jordánský lékař, kterého najaly jordánské výzvědné služby, aby pomáhal amerických silám v boji proti teroristické síti Al-Káida, napsala v pondělí agentura AP.

Jordánské úřady prý lékaře před rokem zatkly. Pak ale uvěřily, že přestoupil na americkou a jordánskou stranu, a poslaly ho do Afghánistánu a Pákistánu, kde měl proniknout ke druhému nejvyššímu představiteli teroristické sítě Al-Káida Ajmánu Zavahrímu.

Související