Írán se dostal do vážné krize. Na internetové stránce íránské opozice to v prohlášení sdělil vůdce íránských reformátorských kruhů Mír Hosejn Músáví. Vyzval k propuštění lidí zatčených při protivládních demonstracích, které v Íránu začaly po červnových prezidentských volbách.
Músáví v nich byl podobně jako Mahdí Karrúbí jedním z neúspěšných kandidátů. Íránská policie v neděli zakročila brutálně proti účastníkům další protivládní demonstrace a pohrozila, že příště se bude chovat ještě razantněji.
Někteří konzervativci hovoří o tom, že je třeba opoziční vůdce soudit a popravit.
"Zatčení nebo zavraždění Músávího či Karrúbího situaci nezklidní. Nebojím se stát se mučedníkem tak jako ti, kdo se obětovali po volbách, aby dosáhli splnění svých národních a náboženských požadavků. Moje krev není červenější než ta jejich. Írán je ve vážné krizi a ostré výroky povedou k vnitřní vzpouře. Měl by být změněn volební zákon a političtí vězni propuštěni," napsal Músáví v prohlášení, jež se objevilo na několika opozičních webových stránkách.
Při letních demonstracích podle opozice zahynulo sedm desítek lidí, vláda přiznává polovinu. Nedělní protesty nepřežilo osm lidí, mezi nimi i Músávího synovec.
Músáví ve své výzvě požádal prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, aby zastavil policejní potlačování demonstrací. Vláda musí "přijmout odpovědnost za problémy, jež v zemi vytvořila, musí propustit politické vězně a uznat právo na shromažďování".
Íránu dochází uran. Chce ho tajně dovést z Kazachstánu - čtěte ZDE
Srážky opozice a policie v Íránu: Už osm obětí - čtěte ZDE
Íránský politolog: Pro své přežití udělá režim cokoli. Nelze mu věřit - čtěte ZDE
Íránská krize se podle jeho slov nevyřeší, dokud vláda nepřizná, že se Írán dostal do vážné krize. Íránci si podle Músávího zaslouží vládu, která považuje různorodé volební hlasy za šanci, a nikoli za hrozbu".
Opoziční stránka Kaleme, která byla jednou z těch, jež zveřejnily Músávího prohlášení, popřela zprávu oficiální agentury IRNA, která ve středu oznámila, že se Músáví uchýlil na sever Íránu. Podle Kaleme Músáví nikam neprchá a "ani na okamžik v minulých dnech neopustil Teherán".
Músáví také rozhodně odmítl vládní obvinění, podle něhož je za povolebními protesty Západ a jeho propaganda. "Nejsme Američané ani Britové. Neposíláme blahopřání vůdcům žádných velkých zemí," napsal Músáví v narážce na dopis, který Ahmadínežád poslal americkému prezidentovi Barackovi Obamovi po vítězných volbách v roce 2008.
"Máme v duši zelené hnutí, identifikujeme se s islámem a Íránem a jsme proti cizí nadvládě. Ctíme ústavu," sdělil Músáví.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist