Od Nového roku se v Rusku ocitne mimo zákon každá půllitrovka vodky prodávaná v obchodě za méně než 89 rublů (asi 55 Kč). Minimální cena, zavedená od 1. ledna, má představovat nejen první krok v tažení ruského prezidenta Dmitrije Medveděva proti alkoholismu v zemi, ale má také úřadům usnadnit potírání nelegální, nezdaněné vodky. Na ní podle odhadů v současnosti připadá nejméně 40 procent ruského trhu.

V obchodech v centru Moskvy sice za láhev nejlacinější vodky utratíte nejspíš 120 rublů (asi 74 Kč), ale jinde se prý dá pořídit i za 42 rublů (26 Kč). S úderem silvestrovské půlnoci má tak laciná vodka z pultů zmizet. Někteří odborníci si od zavedení minimální ceny slibují posílení pozic legální vodky, a tím pádem i růst příjmů státního rozpočtu. Jiní se naopak obávají, že nejchudší vrstvy propadnou podomácku pálené "samohonce", popřípadě vykoupí zásoby nemrznoucích směsí pro automobilisty s příměsí lihu a podobné utrejchy.

"Z celé historie vodky vyplývá, že ať byla dražší, nebo lacinější, stejně se pilo," říká Světlana Šulepovová z muzea historie vodky v moskevské čtvrti Izmajlovo. Prý však bude dobře, pokud úřední nařízení zlepší kvalitu nápoje a zvýší kulturu pití v zemi.

Tradice národního nápoje sahá pět století zpět a zdá se, že s vodkou je spjata i historie ruských vítězství a porážek. První životabudič o síle až 70 procent prý darovali ve 14. století janovští kupci vojevůdci Dmitriji Donskému, který snad i proto zvítězil nad tatarskými hordami. Dějiny vodky se prolínají i s počiny dalších velkých vládců, od Ivana Hrozného přes Petra I. po Kateřinu II. Za druhé světové války povzbuzovaly vojáky na frontě k vítězstvím i příděly "sto gramů".

Naopak pokusy omezit pijáctví prý vedly ke katastrofám, rusko-japonskou válkou počínaje. S první světovou válkou vstupuje v platnost "suchý zákon". Za pálení alkoholu hrozil i trest smrti, vodka se vylévá do kanálů. Vzápětí Rusko prohrává válku, Romanovci přicházejí o trůn, k moci se dostávají bolševici.

Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov na rozdíl od svých předchůdců - Lenin prý holdoval černému pivu, Stalin vínu a koňaku a Brežněv vodce Zubrovka - prý pil jen čaj. Tažením proti alkoholu nejenže ztratil popularitu, ale o pár let později i křeslo. Zanikl i celý Sovětský svaz.

V současnosti však Rusové pijí ještě více než za divokých let éry Gorbačovova rivala a nástupce Borise Jelcina. Podle odhadů každým ruským hrdlem ročně proteče 18 litrů čistého lihu. I kvůli tomu bývá život ruských mužů kratší než život obyvatel mnoha rozvojových zemí. Věci dospěly tak daleko, že při zachování trendu má prý jen 40 procent dnešních absolventů škol šanci dožít se penzijního věku. Prezident Medveděv označil alkoholismus v Rusku za národní katastrofu, která podrývá zdraví lidí a také ekonomiku, a vyzval úřady k opatřením, které by pomohly čelit této metle.

Jedním z prvních kroků se zdá být zvyšování daní a tedy i zdražování alkoholu, nejen vodky, ale i piva či vína. Není sice ani zdaleka jisté, zda Medveděv uspěje tam, kde jeho předchůdci ztroskotali, nicméně na posledním sjezdu vládnoucí strany Jednotné Rusko předseda sněmovny Boris Gryzlov vyčíslil hodnotu protialkoholní kampaně na 100 miliard rublů (asi 62 miliard Kč). Neměl na mysli náklady, ale naopak přínos pro státní pokladnu. Pokud se produkci nelegální vodky opravdu podaří potlačit.

Podle experta Vadima Drobize se letos v Rusku vyrobí 2,5 miliardy litrů lihovin, z čehož 1,05 miliardy litrů připadne na legální produkci a 800 milionů litrů na "šedou", tedy nezdaněnou vodku. O zbytek se podělí podomácku pálená "samohonka", lékárnické preparáty a čistící prostředky.

Novoroční svátky v Rusku letos potrvají deset dnů a Drobiz odhaduje, že za oběť oslavám padne až miliarda lahví, hlavně piva, vodky a šampaňského.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist