Třiadvacetiletý Nigerijec, který tvrdí, že má vazby na teroristickou síť Al-Káida, byl v sobotu v USA obviněn z pokusu zničit letadlo typu Airbus A330 americké společnosti Northwest Airlines. Muž identifikovaný jako Umar Farouk Abdul Mutallab byl po neúspěšném útoku před přistáním na detroitském letišti zadržen.

Obvinění z pokusu zničit letadlo si Mutallab vyslechl přímo v nemocnici, kde se léčí z popálenin, které při pokusu o odpálení nálože utrpěl. Před soudce v nemocničním konferenčním sále ho přivezli na kolečkovém lůžku v zeleném nemocničním pyžamu a modrých ponožkách a Mutallab se usmíval, když se ho soudce ptal, zda chápe, jaké obvinění je proti němu vzneseno. "Ano, rozumím," odpověděl anglicky. Soudce poté oznámil, že mu bude přidělen veřejný obhájce a termín prvního slyšení stanovil na 8. ledna 2010.

Jak v neděli napsala agentura Reuters, americká vláda měla o Mutallabovi a jeho aktivitách záznam od letošního listopadu v centrálním registru špionáže sbírajícím údaje o známých a podezřelých osobách ve spojení s terorismem. K dispozici ale neměla dostatek negativních informací, které by umožnily jeho zařazení na seznam osob vyloučených z letecké přepravy do USA.

Ve zmíněném registru jsou záznamy o více než půl milionu osob, z nichž méně než 4000 jsou na seznamu těch, kdo do USA nesmějí přiletět, upřesňuje Reuters s odvoláním na oficiálního činitele, ketrý si nepřál být jmenován.

Před teroristou Mutallabem varoval i jeho otec

Podle agentury AP ovšem americké úřady dostaly varování i od Mutallabova otce, který je v Nigérii váženým bankéřem. Letos v listopadu přišel na americké velvyslanectví v Abuji, aby vyjádřil znepokojení ohledně svého syna. Informace, které úředníkům poskytl, ale prý nebyly dostatečné, aby U.S ke zrušení Mutallabova amerického víza, které dostal v červnu 2008 a bylo platné do června 2010.

Mutallab se o teroristický útok pokusil v pátek na 1. svátek vánoční v letadle, které s téměř 300 lidmi na palubě mířilo z Amsterodamu do Detroitu. Před přistáním v USA se pokusil odpálit na svém těle nálož, která však selhala. Podle amerických médií použil útočník novou techniku, která je nezjistitelná rentgenem.

Britské, francouzské, italské, nizozemské a španělské úřady vzápětí podle tiskových agentur nařídily zpřísnit i za cenu zdržení bezpečnostní opatření při odbavování letů do USA. Incident začaly vyšetřovat speciální americké a nigerijské služby, přidali se i Britové.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist