Desetitisíce Íránců přijely do posvátného íránského města Kóm na pohřeb "velkého ajatolláha" Alí Montazerího. "Lidé skandují hesla na počest Montázerího a také na podporu (opozičního vůdce) Míra Hosejna Músávího," píší internetové stránky podporující íránské reformisty.
Opoziční zdroje také přinesly zprávy, že demonstranté se po pohřbu střetli s policisty. Rozsah demonstrací i podrobnosti k policejnímu zásahu však nelze ověřit z dalších zdrojů, protože zahraniční sdělovací prostředky nedostaly povolení k cestě do Kómu.
Íránská oficiální tisková agentura IRNA v první zprávě o pohřbu uvedla, že truchlící zachovávají "klid". Jejich počet ale neupřesnila. Agentura AFP hlásí z Kómu menší neupřesněné incidenty. Další příznivci opozice se už v neděli za přihlížení policie shromaždovaly v ulicích Teheránu.
Hrdina íránské opozice, klerik s nejvyšší hodností "velkého ajatolláha" Alí Montazerí, zemřel v sobotu. Pro režim Mahmúda Ahmadínežáda je to dobrá i špatná zpráva zároveň. Ve světě málo znám, mezi šíity a Íránci však uctíván jako vlivná autorita, byl Montazerí člověk liberálních názorů a nepřítel stávajícího íránského zřízení.
"Utiskovaný Montazerí, budeme pokračovat v tvé cestě," píše se na cedulích, s nimiž lidé o víkendu cestovali do města Kóm, kde ajatolláh žil, pět let též v domácím vězení.
Írán trestá "zrádce revoluce" - čtěte ZDE
Abú al-Hasan Baní Sadr: Írán na rozhodující křižovatce - čtěte ZDE
Jako svého hrdinu ho automaticky brala celá opozice.
"Pro vládu byla jeho kritika o to nepříjemnější, že přicházela od respektovaného šíitského teologa," píše stanice BBC. "Jako velký ajatolláh měl vyšší náboženský titul než stávající duchovní vůdce země, ajatolláh Alí Chameneí."
Kritizoval volby
Paradoxně, původně s Montazerím počítal zakladatel íránské teokracie Rúholláh Chomejní jako s nástupcem. Pak se rozešli ve zlém, když Montazerí kritizoval popravy a nedodržování lidských práv po islámské revoluci v roce 1979.
Pomyslným vrcholem jeho tažení bylo, když letos v létě vydal Montazerí fatwu ostře protestující proti vítězství Mahmúda Ahmadínežáda ve volbách. Tu ostatně tento duchovní pravidelně označoval slovem diktatura.
Rychle proto zmizel z učebnic a přestaly se po něm jmenovat ulice.
Smrt "disidenta", který skonal na infarkt ve věku 87 let, je proto pro režim vítaná jako zbavení se vlivného nepřítele.
Protesty spojené s pohřbem jsou ale pro vládu hrozbou. Bouře po kontroverzních červnových prezidentských volbách ještě neutichly. Íránská justice v sobotu poprvé přiznala, že nejméně tři lidé po volbách zemřeli ve věznicích na následky bití.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist