Úskok, klam, patolízalství, narcismus. Takto nevybíravě se na adresu Tony Blaira vyjádřil bývalý britský hlavní prokurátor Ken Macdonald, kterého sám Blair do této vysoké funkce v roce 2003 jmenoval.
Důvod kritiky byl jediný – Blairovo rozhodnutí přidat se k americkému tažení do Iráku. To Macdonald označil za "zahraničněpolitickou ostudu epických rozměrů".
"Jen těžko se lze nyní vyhnout závěru, že se Tony Blair se svým partnerem Georgem Bushem podílel na znepokojivém úskoku a že dále Brity klamal a umluvil je k účasti na smrtící válce, do níž - jak jasně dali najevo - jít nechtěli," napsal Macdonald v článku publikovaném v listu The Times.
Jeho ostrá slova přicházejí jen krátce poté, co bývalý ministerský předseda vyvolal rozruch svým přiznáním, že by podpořil invazi do Iráku i bez důkazů o tom, že režim Saddáma Husajna disponuje zbraněmi hromadného ničení.
"Kdybyste věděl, že tam nejsou žádné zbraně hromadného ničení, stejně byste tam šel?" zeptal se Blaira v sobotním televizním rozovoru moderátor. "Stále bych si myslel, že je správné (Saddáma Husajna) odstranit," odpověděl Blair.
Před komisi půjdou "velké ryby"
Právě na toto vystoupení Macdonald zareagoval. "Od těch smutných dní často opakoval sebestřednou litanii: ´Ruku na srdce, udělal jsem jen to, co jsem myslel, že je správné´. Ale to je narcisistická obhajoba a sebedůvěra není odpovědí na špatný úsudek: rozhodně to není odpověď na smrt," myslí si Macdonald.
Blair přitom v rozhodujících chvílích do poslední chvíle tvrdil, že stačí, aby Saddám "odzbrojil". Průzkum z března 2003 ukázal, že 74 procent Britů je pro invazi - ovšem jen se souhlasem OSN a za předpokladu, že bude přítomnost zbraní hromadného ničení prokázána. Bez těchto podmínek podpora klesla na 26 procent.
Blairovo nečekané přiznání i Macdonaldova kritika se objevily několik týdnů před rozhodujícím zasedáním výboru, který vyšetřuje angažovanost Británie ve válce v Iráku. Takzvaný Chilcotův výbor totiž bude v lednu zkoumat to, zda bylo nasazení vojsk v Iráku v souladu s britskými zákony.
Zatímco doposud vypovídali před komisí především vysocí diplomaté, generálové nebo bývalý šéf britské rozvědky MI6, po Novém roce přijde řada na "velké ryby".
Svou roli v událostech kolem svržení režimu Saddáma Hussajna bude vedle Blaira vysvětlovat i současný premiér Gordon Brown nebo Jack Straw, který byl v letech 2001-2006 ministrem zahraničních věcí.
Posezení u čaje
Macdonald nicméně ve svém článku vyjádřil názor, že dosavadní veřejná slyšení nejsou příliš přesvědčivá a že pokud se výboru nepodaří odhalit pravdu o irácké válce, bude celé jeho zasedání opovrženíhodné.
Začal summit EU. Ze hry o "evropského prezidenta" vypadl Blair - čtěte ZDE
Blair kandiduje na funkci, která ještě neexistuje. Překvapilo to i jeho - čtěte ZDE
V tom se shoduje s většinou komentátorů, podle nichž slyšení, která nejsou pod přísahou, spíše připomínají gentlemanské posezení u čaje.
Nedělní vydání listu The Independent také obvinilo vyšetřovací komisi, že chce podstatnou část Blairova výslechu - včetně otázek kolem jeho jednání s Bushem - vést za zavřenými dveřmi. Mluvčí komise na to reagoval prohlášením, podle něhož bude Blair vypovídat "hodně na veřejnosti".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist