Italský premiér Silvio Berlusconi, který byl v neděli večer před milánským dómem zraněn útočníkem a hospitalizován, musí ještě zůstat v nemocnici. Ta upřesnila, že třiasedmdesátiletý politik má vážně pohmožděný obličej, vnější i vnitřní poranění horního rtu, dva zlomené zuby a lehce nalomený nos.

Premiér by podle lékařů neměl být operován. "Z klinického pohledu je vše v pořádku, ale je nutná doba na pozorování v délce jednoho až dvou dnů," řekl hlavní ošetřující lékař zraněného premiéra Alberto Zangrillo.

Premiér se zdál otřesený a skleslý, ale reagoval se svým obvyklým temperamentem," řekl mluvčí milánské nemocnice San Raffaele. "Je mi dobře, je mi dobře," řekl podle italské agentury ANSA Berlusconi, když ho zdravotní personál po napadení při volebním shromáždění převážel z pohotovosti na nemocniční pokoj.

Útočícím mužem byl podle médií dosud netrestaný dvaačtyřicetiletý Massimo Tartaglia z Milána, který se už deset let léčí s duševními potížemi. Na premiéra hodil malou repliku milánského dómu. Podle svědků se Berlusconi po ráně svezl na zem, ale neomdlel.Předseda italské vlády se na hlavním milánském náměstí účastnil mítinku své pravicové strany Lid svobody (PDL). Akce byla součástí kampaně před březnovými regionálními volbami. Ve svém dlouhém a plamenném projevu se politik snažil mobilizovat pravicový tábor.

 

"Tajtrlíku," křičeli odpůrci 

Už na začátku mítinku ho podle agentury AFP asi deset lidí slovně napadalo, pískali na něj a křičeli, že je "tajtrlík". Berlusconi jim hlasitě několikrát odpověděl, že by se měli stydět. Slovní půtka pak přerostla v potyčku mezi Berlusconiho odpůrci a mladými zastánci z řad pořádkové služby, jež měla za následek zásah policie. Podle AFP není jasné, zda ten, co Berlusconiho fyzicky napadl, patřil do tábora jeho hlasitých odpůrců.

Mnozí politici včetně italského prezidenta Giorgia Napolitana útok na premiéra odsoudili. "To, co Berlusconimu udělali, je teroristický čin," řekl agentuře ANSA italský ministr bez portfeje Umberto Bossi. Podle ministra kultury z premiérovy strany PDL Sandra Bondiho je útok jen výsledkem "dlouhé nenávistné kampaně" vůči Berlusconimu.

Obětí obdobného útoku se Berlusconi stal už před několika lety v Římě. Tehdy po něm mladík hodil fotografický stojan a způsobil mu tržnou ránu na hlavě.

Související