Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své zářijové zprávě uvedla, že nemá žádné přímé důkazy o zbrojních účelech íránského jaderného programu. Nyní ale britský deník The Guardian zveřejnil obsah tajného dodatku této zprávy, který uvádí opak.

Podle zjištění reportérů listu totiž Írán testoval velmi vyspělou technologii takzvaného dvoubodového implozivního zařízení (two-point implosion device), jehož samotná existence je oficiálně tajemstvím i v USA a Velké Británii. Vojenští experti i politici označili tuto informaci za "zprávu, která bere dech" a za důkaz překvapivého pokroku Íránu v oblasti techniky.

"Jakmile je tato sofistikovaná technologie zvládnutá, umožňuje výrobu menších a jednodušších hlavic než starší modely. Snižuje průměr hlavice a usnadňuje umístění jaderné hlavice na střelu," popsal tajné zařízení Guardian.

Experti: Je nutné zjistit, kde Írán technologii získal

Informace o testech nové technologie získala MAAE od západních zpravodajských služeb a původně k nim přistupovala se skepsí. Zejména kvůli irácké válce, která byla na základě podobných zpráv tajných služeb zahájena, byla totiž na místě obezřetnost.

Avšak šéf MAAE potvrdil, že nové informace z Íránu "se zdají být odvozeny z více zdrojů a v získány v různých časových období, jsou konzistentní a dostatečně srozumitelné i detailní". Z těchto důvodu žádá MAAE, která je agenturou při OSN, od Teheránu vysvětlení.

Experti označili nová zjištění za zarážející a překvapivá. "To, že Írán může pracovat na nějakém takovém materiálu, bere dech," uvedl poradce pro jaderné záležitosti jedné z evropských vlád.

"Je pozoruhodné, že před dokončením prvního kroku jdou přímo ke kroku číslo čtyři nebo pět. Zahájení prací na pokročilejším projektu hovoří o úrovní technických ambicí, která je překvapivá," myslí se James Acton z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

Další experti připomněli, že je důležité najít odpověď na otázku, kdo Teheránu tuto pokročilo technologii dodal. Jednou z variant je pakistánský vědec AQ Khan, který se v roce 2004 přiznal k tomu, že vedl skupinu pašeráků jaderných technologií.

Zveřejnění nových informací Guardianem přichází ve chvíli, kdy se světové velmoci snaží s Teheránem dohodnout na řešení krize kolem jeho jaderného programu. Írán nedávno odmítl návrh OSN, že by svůj obohacený uran mohl ke zpracování pro výzkumný reaktor vyvážet do zahraničí.

 

Na Západě panují obavy, že pokud se do konce roku napětí nesníží, mohl by Izrael proti Íránu vojensky zasáhnout, což by vyvolalo další vlnu nestability na Blízkém východě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist