Ruský premiér Vladimir Putin v úterý ostře pranýřoval vedoucí činitele v Permu za to, že nebyli s to prosadit uplatňování pravidel protipožární ochrany v nočním klubu, v němž v noci na sobotu při požáru zahynulo 118 lidí. Sdělila to v úterý agentura Reuters.

Putin, který po příjezdu do uralského Permu položil u vchodu do nočního klubu "Chromý kůň" kytici rudých růží, na setkání s místními činiteli bez obalu prohlásil, že jsou nedbalí při prosazování jednoduchých protipožárních zásad. Zároveň dal najevo podezření na korupci.

V ostré kritice bující úplatnosti byrokracie premiér řekl, že požární inspektoři před rokem upozornili majitele klubu. Neprověřili ale, zda byla podniknuta potřebná opatření.

Putin: Na vině je nedbalost 

"Takový přístup lze kvalifikovat přinejmenším jako nedbalost," poznamenal Putin. "Možná tu byly i další motivy liknavosti akce státních úředníků - vyšetřovatelé by měli důkladně prověřit všechny možnosti."

Požár, nejvražednější za celá desetiletí, zažehla zábavní pyrotechnika, která podpálila proutěnou a umělohmotnou výzdobu na stěnách a stropě podniku. Světelné fontány pořídilo vedení klubu na oslavu osmého výročí jeho založení. Plameny vyvolaly paniku a více než dvě stovky účastníků večírku se daly na zběsilý úprk jediným úzkým východem. Většina obětí je ve věku 20 až 30 let.

Mluvčí ministerstva pro mimořádné situace v úterý sdělila, že počet obětí požáru stoupl na 118, a 105 osob zůstává na popáleninových odděleních v Moskvě a dalších městech.

O zraněné se musí postarat plastický chirurg 

Mnozí ze zraněných mají popáleniny na více než 50 procentech těla a některé udržují při životě dýchací přístroje. Podle odborníků budou mnozí potřebovat péči plastického chirurga.

Putin také prohlásil, že nemocnice v Permu, uralském městě s téměř milionem obyvatel ležícím asi 1150 kilometrů východně od Moskvy, nejsou schopny náležitě se postarat o zraněné. Jako vůbec první tak veřejně kritizoval záchranné úsilí.

Při požáru v ruském Permu zahynulo přes sto lidí, desítky byly zraněny - čtěte ZDE

"Nechci dělat unáhlené závěry... ale podle zpráv ministerstva zdravotnictví jsou nemocnice, které zkontrolovalo, v katastrofálním stavu. Nenašli tam ani základní léky," prohlásil předseda vlády.

Podnikatelé podle Putina porušují veškerá pravidla. "Ocitli jsme se v začarovaném kruhu," řekl. "Dostanou-li více práv kontrolní orgány, nahraje to korupci. Jakmile poleví, nabude vrch nedbalost a optimalizace výdajů, především na úkor bezpečnosti," dodal.

Čtyři lidé zatčeni 

V souvislosti s neštěstím byl zatčen majitel klubu, dva manažeři a muž, který pyrotechnickou podívanou v podniku zorganizoval. Zadrženi byli na základě podezření z neúmyslného zabití a porušení protipožárních předpisů. Podle prokuratury nebyl klub náležitě vybaven hasícími přístroji a zábavní pyrotechnika tam vůbec neměla být použita.

Každoročně zahyne v Rusku při požárech více než 15.000 lidí. Odpovědní činitelé přiznávají, že požární inspekce jsou často spíše zneužívány k vymáhání úplatků, než k prosazování zásad bezpečnosti.

Související