Íránské úřady v očekávání pondělních studentských protestů raději preventivně zpomalily internet. Na to, že nenechává tamní režim nic náhodě, upozornila světová média už v sobotu, když informovala, že Teherán zakázal novinářům, aby o chystaných akcích informovali.
Pondělní shromáždění studentů by se mohlo stát první protivládní demonstrací po několika týdnech a úřady se obávají, že by mohlo vést k novému kolu protestů proti červnovým sporným prezidentským volbám. Informovaly o tom světové agentury.
Země si v pondělí připomíná zabití tří studentů při protiamerické demonstraci v roce 1953. Od 90. let je tento den záminkou pro konání proreformních protestů. Omezení internetu a služeb mobilních operátorů je podle světových agentur tradiční strategií, kterou se íránská vláda opozici pokouší bránit v komunikaci.
Teherán otevřeně nepřiznal, že za víkendovými výpadky komunikačních sítí stojí. Íránský poskytovatel internetových služeb ale naznačil, že nejde o technickou závadu, ani o problém z jeho strany. Teherán také zakázal zahraničním médiím od pondělí do středy informovat o pouličním dění v hlavním městě.
Protesty opět po měsíci
Opozice na pondělí oznámila manifestace. Íránské bezpečnostní síly však varovaly, že policie potlačí všechna nepovolená shromáždění mimo univerzity. Zatím není jasné, zda se manifestace budou konat v univerzitních kampusech nebo i v ulicích.
Pokud se protesty uskuteční, půjde o první protivládní akci od 4. listopadu, kdy íránské síly potlačily demonstraci organizovanou při 30. výročí obsazení bývalé americké ambasády v Teheránu.
Představitel íránské opozice Alí Abtahí půjde za protesty na šest let do vězení - čtěte ZDE
Analytik z univerzity z Tel Avivu: Role "zlého žáka" se Íránu vyplácí - čtěte ZDE
Po červnových sporných prezidentských volbách, ve kterých prezidentský mandát obhájil prezident Mahmúd Ahmadínežád, v největších protivládních demonstracích ve třicetiletých dějinách Íránské islámské republiky vyšly do ulic tisíce lidí.
Opozice tvrdí, že při policejních akcích zahynulo 70 lidí, úřady připouštějí tři desítky mrtvých. Írán poté omezil pole působnosti novinářů pracujících pro zahraniční média. Podle nevládní organizace Reportéři bez hranic je v zemi v současnosti drženo na 28 novinářů a autorů internetových deníků.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist