Ukrajina na čtvrtečním jednání se Severoatlantickou aliancí ujistila partnery, že plynová krize z letošního ledna by se neměla v blížící se zimě opakovat. Novinářům to v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Kohout.

Ukrajina chce do NATO

Přes Ukrajinu, která by ráda rozšířila řady nyní 28členné vojenské aliance, do Evropy proudí většina ruského plynu určeného pro Evropu. Loni v lednu na téměř dva týdny ale Rusové kvůli obchodním sporům s Kyjevem kohouty uzavřeli. Některé členské země NATO, třeba Slovensko, kvůli tomu zůstaly uprostřed mrazivé zimy zcela bez dodávek plynu.

Ministři zahraničí NATO ve čtvrtek dali zástupcům Kyjeva podle Kohouta najevo, že další přibližování Ukrajiny k alianci souvisí i s tím, aby tato bývalá sovětská republika byla spolehlivým partnerem nejen v misích, ale i v dalších ohledech. "Získali jsme ujištění, že tentokrát by se ta situace neměla opakovat," řekl šéf české diplomacie. Dodal, že i přes to v alianci panují v tomto směru určité pochyby. "Na jaře budeme klidnější," dodal.

Kohout také sdělil, že na započatém dvoudenním jednání se nebude jednat o datech, kdy by Ukrajina mohla řady aliance rozšířit. Nicméně zároveň připomněl, že už dříve dalo NATO jasně najevo, že se Kyjev členem bloku v budoucnu stane.

Poplatky za dodávky zemního plynu z Ruska činí jen za listopad 510,81 milionů eur, což je více než za předchozí měsíce. Navzdory tomu zaplatí Ukrajina včas, uvedl ukrajinský ministr financí Ihor Umanskij.