Koalice vládního Směru a HZDS získala v regionálních volbách sedm postů županů z osmi. Největší pozornost přitahoval bratislavský kraj, kde spolu soupeřili dosavadní župan Vladimír Bajan podporovaný Směrem a HZDS a kandidát pravice Pavol Frešo.

Krátce po uzavření volebních místností bylo všechno jasné – Bratislava má jediného pravicového předsedu Vyššího územního celku (VÚC). Premiér Robert Fico měl ke spokojenosti větší důvod.

Spokojený Fico

"S velkou radostí vám oznamuji, že je to obrovský úspěch strany Směr. Největší zátěž, pokud jde o vítězství v sedmi krajích ležela přece jen na straně Směr. Vyhráli jsme suverénně," prohlásil v centrále a poblahopřál všem županům k vítězství. Nevynechal ani Pavla Freša. Dodal jen, že si musí strana vzít ponaučení z průběhu kampaně právě v bratislavském kraji a zhodnotit, kde došlo k chybám. Jednu vidí už nyní: "Je nutné, abychom stavěli lidi, kteří jsou blízko Směru a spolupracují s vládní koalicí."

V nejbližší době se míní sejít se všemi zvolenými župany a hovořit s nimi o spolupráci VÚC a vlády.

Nadšený Dzurinda

Pavol Frešo, který získal post župana v bratislavském kraji byl kandidátem široké koalice. Expremiér Dzurinda byl vítězstvím nadšený. "Je to historický okamžik, protože doposud jsme župana neměli. A teď ho máme! Jeho neúnavná mravenčí práce se vyplatila, když navštěvoval městské části a hovořil přímo s lidmi. Uvěřili mu!," prohlásil Dzurinda.

Pro něho samotného i pro pravici je to prý povzbuzením i do parlamentních voleb, které se budou konat příští rok. Jen se musejí všichni snažit, aby ten "vítr z Bratislavy zavál i na východ země."

Druhé kolo voleb bylo klidné a až na výjimky se obešlo bez incidentů. Tragickou dohru měl spěch člena prešovské komise, který tak chvátal do volební místnosti, že srazil na přechodu starší ženu. Policie mu naměřila v krvi alkohol. Okamžitě se členství vzdal.

Ústřední volební komise řešila stížnost na rozesílání sms zpráv, volební vysílání regionální televize, které je v době kampaně i voleb zakázané. V některých romských osadách dohlížela na bezproblémový chod voleb policie. K urnám přišlo méně voličů než v první kole 18,3 procent.