Ve druhém kole slovenských prezidentských voleb spolu soupeří současný prezident Ivan Gašparovič, podporovaný Směrem a SNS a opoziční kandidátka Iveta Radičová. Rozdíl mezi nimi je po prvním kole pouhých devět procent hlasů.
Už od rána se z mnoha regionů ozývaly signály, že by účast oproti minulému kolu mohla být vyšší. Někde dokonce za cestu k urně dostávali odměny. "Radičová i Gašparovič poslali místním Romům dárečky, většinou potraviny - ovoce, chléb, párky," potvrdil zájem kandidátů o komunitu na pověstném košickém sídlišti Luník IX předseda okrskové komise Milan Horvát.
V prvním kole tu přišlo volit necelých šest desítek Romů. Ostatních víc než tři tisíce oprávněných voličů zůstalo doma. Bylo po sociálních dávkách tak prý neměli čas. O spekulacích, že by jim byly za účast nabízeny peníze tu ale nevěděli.
"O tom opravdu nic nevím, nikdo se ani nezmínil, že by někdo nabízel odměnu. Vím četl jsem to, že mělo jít o tři eura a měli údajně dát hlas současnému prezidentovi. Ne nic takového se zatím nepotvrdilo," řekl Ihned.cz v telefonickém rozhovoru jeden z členů košické volební komise.
Za hlas peníze
Úplně jiná situace byla ve Vranově nad Toplou. Tady údajně Romové za finanční odměnu při hlasování podváděli. Jak uvedly slovenské agentury na plotech romské osady Čemerná se objevily agitační plakáty. Vyzývaly Romy, aby šli společně volit prezidenta Ivana Gašparoviče.
Podle místopředsedkyně obvodní volební komise Marcely Pčolinské dokonce místní poslanec Romy za hlasy pro Gašparoviče hostil. K podvodu mělo docházet tak, že první z Romů vhodil do urny prázdnou obálku a vynesl z volební místnosti nevyplněný hlasovací lístek. Ten za dalšího voliče vyplnil romský koordinátor a poslal ho k urně. Ten opět vložil do obálky předem vyplněný volební lístek a prázdný vynesl ven. Celá situace se opakovala.
Po vhození "správného jména" v tomto případě Ivana Gašparoviče dostal údajně každý Rom za vynesený prázdný volební lístek tři eura. Podvodu se mělo zúčastnit několik desítek Romů. Obvodní volební komise zavolala policii, aby situaci prošetřila.
Vyšli vstříc postiženým
"Dobrý den, jsem zapisovatel volební komise. Bohužel musíte vyjít těchto pár schodů, ale do druhé patra už nepůjdete. Přineseme do přízemí přenosnou urnu. Prosím o chvilku strpení," oslovil před základní školou v bratislavské Petržalce těžce postiženou ženu Juraj Monsberger.Sedmdesátiletá Anežka Prathová s pomocí francouzských holí, podporována vnučkou pomalu stoupala po několika schodech. Byla jednou z těch, kteří si volbu málem rozmysleli. Nejvíc stížností, a to po celém Slovensku, bylo na to, že volební místnosti jsou většinou zřízeny v poschodích, kam se starší lidé těžce dostávali. Samosprávy proto ve druhém kole vyšly voličům vstříc.
"Jdu volit Gašparoviče, ale opravdu jsem váhala. Minule jsem do druhého patra málem nevyšla. To, že mi tu na přízemí zabezpečí soukromí při zaškrtávání a můžu mu hlas vhodit do přenosné urny, to je opravdu bezvadné. Chci, aby vyhrál. Je opravdu na úrovni. A myslí nejen na nás staré a nemocné, ale i na mladé. Jako premiér Fico," řekla Ihned.cz paní Prathová, čekající na členy volební komise.
Mezi těmi, kteří přišli do petržalské základní školy volit s voličským průkazem byla i Viera Hrušovská z Banské Bystrice. Firma, pro kterou pracuje se zúčastňuje v Inchebě na právě probíhajícím veletrhu stavebnictví Coneco.
"Hrozně si přeji změnu. V prvním kole jsem volila Ivetu Radičovou. V minulých prezidentských volbách, před pěti lety, jsem se musela rozhodnout mezi menším a větším zlem. Mečiara jsem nechtěla, tak jsem se zaťatými zuby volila Gašparoviče. Díky Bohu, že se už tak rozhodovat nemusím. Radičová splňuje moji představu o slušném, vzdělaném a minulostí nezatíženém politikovi. Přesvědčila jsem i oba syny, aby jí v Bystrici dali hlas," směje se.
Síly jsou vyrovnané
Ivan Gašparovič má podle výsledků v prvním kole silnou pozici například v žilinském kraji, ale i v okresech na východě země. Radičová ho porazila na jižním Slovensku, kde žije početná maďarská menšina, což jí nacionalisté ze SNS hodně zazlívali. Tvrdili, že nemá ráda Slovensko ani Slováky, když se uchází o hlasy zde žijících Maďarů.Právě kvůli podpoře opoziční SMK se před druhým kolem kampaň velmi vyostřila a tzv. maďarskou kartou a strašením autonomií hrála nejen vládní koalice, ale i samotný Ivan Gašparovič.
Průzkumy preferencí se před dnešní volbou hlavy státu neobjevily. Situaci se neodvažují odhadovat ani analytici. Všichni tvrdí, že šance jsou velmi vyrovnané a záleží na tom, kolik voličů k urnám přijde a jak se rozhodnou ti, kteří v minulém kole dali hlas neúspěšným kandidátům. Jak připomínají – k vítězství stačí nadpoloviční většina zúčastněných voličů. Takže o všem může rozhodnout jediný hlas.
Prezidenta si v přímé volbě zvolí Slováci po třetí. První zvolenou hlavou státu byl Rudolf Schuster. Druhou právě Ivan Gašparovič, který zcela překvapivě porazil preferovaného Eduarda Kukana a stal se protikandidátem Vladimíra Mečiara. Jejich předchůdce Michala Kováče zvolil naposled parlament. Inaugurace nového prezidenta se bude konat 15. června.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist