Ve čtyřech krajích si budou v sobotu Slováci znovu vybírat předsedy vyšších územních celků (VÚC) – župany. Nadpoloviční většinu, potřebnou k mandátu, nezískali kandidáti v banskobystrickém, bratislavském, prešovském a trenčínském kraji. Proti sobě opět stojí nominanti koalice vládních stran a uchazeči, které podporuje opozice.

V prvním kole s převahou zvítězila vládní strana Směr. S její podporou byli zvoleni čtyři župani v košickém, trnavském, žilinském a nitranském kraji. V posledním případě se vládní koalice dokonce spojila s opozicí, jen aby zabránila tomu, aby post získala kandidátka maďarských stran. S výjimkou trnavské a bratislavské župy získal Směr ve všech regionech i většinu poslaneckých mandátů.

Čtyři členové ústřední volební komise odmítli podepsat závěrečný protokol o výsledcích prvního kola kvůli podezření z manipulace voleb v košickém a prešovském kraji a tak poslední slovo bude mít zřejmě Ústavní soud. V prvním případě byly nezákonně vyneseny prázdné volební lístky před ukončením hlasování. V Prešově se objevilo podezření, že Romové byli do volebních místností sváženi s instrukcemi koho mají zakroužkovat a dokonce za to měli získat odměnu.

Kampaň bez nápadu

Kampaň byla i před druhým kolem stejně fádní a nezajímavá, jako před čtrnácti dny. Jednotliví adepti na křeslo župana vsadili na setkání s občany, dopisy voličům, které se objevily především v Bratislavě a bilboardy. V elektronických médiích je v regionálních volbách propagace uchazečů o post župana zakázaná. Karty také zamíchali neúspěšní kandidáti, kteří svým voličům doporučili koho mají v druhém kole volit namísto nich.

Největší „bitva“ se očekává v bratislavském kraji, kde proti sobě stojí dosavadní župan Vladimír Bajan s podporou Směru a Pavol Frešo nominant pravicových stran. O překvapení se postaral Branislav Zahradník, bývalý člen Dzurindovy SDKU, který po svém neúspěchu v prvním kole doporučil voličům, aby odevzdali hlasy Bajanovi.

Skóre bratislavských kandidátů je po prvním kole 41,29% pro Freša a 29,49% získal Bajan.

V trenčínském kraji je situace podobná. Pavol Sedláček (Směr, HZDS) funkci obhajuje a od vítězství ho dělilo zhruba pět procent hlasů (45,55%). Soupeř Martin Fedor (SDKU, KDH a další pravicové strany) získal 29,72 procent hlasů.

Prešovská župa se bude zase rozhodovat mezi Petrem Chudíkem, podporovaným vládní koalicí (47,17%) a Jánem Hudackým kandidátem pravicových stran (24.66%).

Hra s romskou kartou

Velkou polemiku rozpoutal v banskobystrickém kraji bývalý šéf extrémistické Slovenské pospolitosti Marián Kotleba, trestně stíhaný za šíření rasové nesnášenlivosti. Sám se chtěl stát županem, v prvním kole získal deset procent voličských hlasů. Ty chce nyní „předat“ opozičnímu kandidátovi Jozefu Mikušovi a vyzval k tomu své voliče. Soupeřem je Vladimír Maňka (dělí je necelých sedm procent hlasů). A na světě je dost velký skandál.

„Není jedno jestli bude kraji čtyři roky vládnout modrý Mikuš nebo červený Maňka. Čím víc bude sociálně odkázaných Cikánů, nelegálních cikánských osad, čím víc se budou v těchto osadách doslova kotit děti nezletilým Cikánkám, tím víc bude mít Směr voličů,“ napsal na webové stránce Pospolitosti bývalý vůdce, středoškolský učitel Kotleba.

Výroky mnoho lidí pobouřily. Politologové, ale nejsou, v názoru do jaké míry může jeho doporučení kandidáta poškodit nebo mu naopak pomoct, jednotní. Někteří si myslí, že pokud se Mikuš od Kotleby nedistancuje mnoho voličů k volbám vůbec nepřijde.

Analytik Ján Baránek si naopak myslí, že Kotlebovo doporučení opozičnímu kandidátovi Mikušovi neuškodí. „Myslím si, že mu to hlasy nevezme. Tento problém tu jako takový existuje v neřešené formě. A právě proto, že se dlouhodobě neřeší, tak se ho chopili, bohužel, extrémisté. Lidé se s ním setkávají v různých podobách, například s drobnými krádežemi a jsou bezmocní,“ řekl serveru iHNed.cz.

Ján Baránek připomenul akce extrémistů na východě Slovenska, kde získaly podporu zdejších obyvatel. „Většinové obyvatelstvo určitě nechce problémy řešit extrémistickými prostředky, ale vnímají, že se nikdo, kromě Kotleby, k nim nehlásí. To je výzva pro vládu i Evropskou unii. Slovensko není finančně schopno řešit romský problém vlastními silami. Přitom má nejvíc Romů na počet obyvatel v Evropě,“ dodal.

Jozef Mikuš se ohradil slovy, že on Kotlebu nevyrobil a o podporu nežádal a rozhodnutí ponechal na voličích.
V prvním kole přišlo k volbám 22,9 procent oprávněných voličů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist