Armádního psychiatra, který měl ostatním vojákům pomáhat zvládnout stres, zradila jeho vlastní psychika. Už delší dobu protestoval proti nasazení amerických vojsk v Iráku a Afghánistánu a když se dozvěděl, že by v jedné ze zemí měl být sám nasazen, přestal se ovládat. Ve čtvrtek na největší americké vojenské základně v texaském Fort Hood postřílel dvanáct mužů a dalších třicet zranil.

Američané se nyní ptají: Kdo je major Nidal Malik Hasan a co ho přivedlo k hrůznému činu? Z armádních záznamů i výpovědí jeho známých se rýsuje obrázek muže hluboce oddaného službě v armádě, ale i své víře. A možná právě konflikt mezi jeho osobním přesvědčením a povinností poslouchat rozkazy stál za nejhorším masovým zabíjení, k jakému kdy došlo na amerických vojenských základnách.
Hasanovo selhání nepřišlo zčista jasna – už delší dobu ho totiž sledovala FBI. Podezřívala ho totiž z toho, že posílal na webová fóra vzkazy, ve kterých naznačoval sympatie s teroristy. V některých měl například srovnávat sebevražedné atentátníky s vojáky, kteří se sami vrhnou pod palbu, aby zachránili své přátele.

Jeho kolegové také vzpomínají, že často kritizoval nasazení amerických vojsk v Afghánistánu a Iráku. "Dostával se často do sporů s ostatními v otázce podpory války, snažil se zabránit svému vlastnímu nasazení," řekl stanici Fox News plukovník Terry Lee, který s Hasanem pracoval.

"Složil přísahu loajality k armádě. A nikdy jsem neslyšel nic, co by šlo proti této přísaze," brání však Hasana Thoma Grieger, který byl jeho konzultant během studií a tréninku. Grieger však zároveň dodal, že Hasan měl už po nástupu na praxi do vojenské nemocnice Walter Reed "určité těžkosti", které vyžadovaly speciální dozor a poradenství.
Objevují se také otázky, zda Hasanův čin mohl souviset s jeho muslimským vyznáním. Ačkoliv v armádním dotazníku odpověděl, že je bez vyznání, pravidelně navštěvoval muslimské komunitní centrum a podle tamního imáma Faizula Khana byl muslimem po celý život.

"Myslím, že byl oddaným vojákem," komentoval jeho osobu imám. "O politice jsme diskutovali jen výjimečně, hlavně jsme probírali náboženství, nic kontroverzního ani extremistického," dodal Khan.

V dotazníku pro mešitu major Hasan uvedl, že je palestinské národnosti, i když se narodil v Arlingtonu v Texasu. "Nevím, proč se prohlašoval za Palestince. Nenarodil se tam," komentoval záležitost imám.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist