Mohlo to být úplně jinak. Berlínská zeď mohla padnout o den později nebo až za měsíc. A možná mohla stát ještě dnes. Kdyby člen politbyra komunistické strany SED Günther Schabowski na konci vládní tiskové konference nepronesl zmatená slova, která zkostnatělému režimu v NDR definitivně zlomila vaz.
Pro dlouholetého straníka Günthera Schabowskiho byl 9. listopad 1989 prvním veřejným vystoupením v roli „tajemníka Ústředního výboru SED pro informace“, jinými slovy tiskového mluvčího vlády. Po celodenním vleklém vládním jednání téměř hodinu trpělivě odpovídal na dotazy žurnalistů z celého světa, když přišla otázka novináře italské tiskové agentury ANSA Riccarda Ehrmana, která se týkala nového zákona o cestování.
Od toho okamžiku, bezodkladně…
Schabowski, na kterém už byla znát únava, odpověděl: „Dnes jsme se rozhodli přijmout opatření, které každému občanovi NDR umožní přes hraniční přechody NDR, ehm, vycestovat.“
V reakci na upřesňující otázku Ehrmana, kdy se tak stane, pak Schabowski přečetl úřední prohlášení, o němž se mylně domníval, že už ho novináři mají k dispozici, ale které mělo být oficiálně zveřejněno až druhý den ráno. Prohlášení končilo větou: „Odpovědným oddělením pasové a registrační kontroly na úřadovnách Lidové policie NDR se nařizuje, aby vydávala víza pro trvalé vycestování bez prodlevy a bez splnění stávajících podmínek.“
Ehrman se s touto odpovědí nespokojil a svou otázku zopakoval: „Kdy to vejde v platnost?“ Günther Schabowski nejistě zamumlal: „Pokud je mi známo... ehm, od tohoto okamžiku, bezodkladně.“
Záznam tiskové konference NDR, 9.11. 1989 (v orig. bez titulků)
…a v přímém přenosu
Tato krátká věta, pronesená přesně v 18:53 dne 9. listopadu 1989, zpečetila osud komunistického režimu v NDR. Díky televizi a rozhlasu totiž tiskovou konferenci mohli v přímém přenosu sledovat či poslouchat v podstatě všechny východoněmecké domácnosti.
A okamžitě se o tom vědělo i v západním Německu. Už v 18:57, jen o čtyři minuty poté, začali na současně probíhajícím zasedání západoněmeckého parlamentu v Bonnu všichni poslanci spontánně zpívat německou hymnu. A v 19:00 o Schabowskiho prohlášení ve své hlavní zpravodajské relaci informovala západoněmecká televize ZDF.
Podívejte se na záznam z parlamentu SRN v Bonnu, 9.11. 1989
Jen do půlnoci přešlo na Západ desetitisíce lidí
Stal se přesný opak toho, co SED svým krokem zamýšlela. Místo zabránění masovému útěku lidí přes Československo a Maďarsko na Západ dala východoněmecká vláda svým občanům signál, že jim nebude ve výjezdu nijak bránit.
Tisíce východních Němců začaly proudit k hraničním přechodům v Berlíně, bez víz, ale s touhou co nejrychleji se dostat do západní části města. Východoněmečtí celníci jim v tom nebránili, nedostali totiž rozkaz, jak v nastalé situaci reagovat.
A tak ještě před půlnocí všechny hraniční přechody v Berlíně otevřeli, přes ten v Bornholmer Straße jen během jediné hodiny údajně pustili přes dvacet tisíc lidí. Berlínská zeď, u níž od jejího postavení v roce 1961 ztratilo život nejméně 136 lidí, kteří se snažili dostat na Západ, padla bez jediného výstřelu.
Nová spekulace: Tisková konference mohla být zmanipulovaná
V dubnu letošního roku přišel dnes osmdesátiletý Ehrman, který za své otázky v roce 2008 dostal Spolkový kříž za zásluhy, se zajímavým tvrzením: těsně před tiskovou konferencí mu zavolal ředitel východoněmecké agentury ADN Günther Pötschke a vyzval ho, aby se Schabowskiho zeptal na možnost volně vycestovat na Západ.
Pötschke to potvrdil, Schabowski ale tuto informaci striktně odmítá: „To je zcela absurdní. Ten italský novinář položil otázku na nový zákon o cestování úplně spontánně.“
Ať tak, či onak, mají historici a příznivci teorií o spiknutí nový materiál ke studiu. Na skutečnosti, že pozdě večer dne 9. listopadu roku 1989 po 28 letech padla Berlínská zeď, to ale už nic nezmění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist