Podle středečních zveřejněných návrhů nezávislé komise nebudou moci poslanci zaměstnávat své rodinné příslušníky, nebudou si smět proplácet hypotéky za poslanecké byty a nebudou moci hlasovat o svých platech a penzích.

Přípravou návrhů pověřil premiér Gordon Brown po vypuknutí skandálu bývalého vysokého státního úředníka Christophera Kellyho. Brown i šéf konzervativní opozice David Cameron jeho návrhy ve středu přijali a vyslovili se pro jejich naplnění.

Deník The Daily Telegraph se letos na jaře dostal k účtům jednotlivých poslanců. Ukázalo se, že řada z nich si nechávala proplácet bizarní položky jako oprava tenisového kurtu nebo budka pro kachny. Stejně tak využívali možnosti nechat si proplácet hypotéku a využívali tak rostoucích cen na realitním trhu. Skandál zasáhl všechny strany, ale nejvíc politicky poškodil vládnoucí labouristy.

Kelly doporučil, aby po "příslušné" přechodné době bylo proplácení hypoték zrušeno. Mimolondýnským poslancům bude parlament proplácet činži nebo hotel. Stejně tak za pět let nebudou moci poslanci zaměstnávat rodinné příslušníky.

Poslanci bydlící do 20 mil (32 kilometrů) od Londýna nebudou mít nárok na druhý byt a budou muset dojíždět. Zákonodárci, kteří poslanecký byt mít budou, si již nebudou moci dávat proplácet nový nábytek a úklid. Poslanci si budou muset také sami platit dopravu do práce.

Britští poslanci mají plat kolem 65.000 liber za rok (téměř 1,9 milionu korun), což je zhruba dvojnásobek průměrného platu, ale mnohem méně, než mají například právníci nebo lékaři.

Podle řady komentářů skandál propukl i proto, že jednotlivé vlády se vyhýbaly politicky nepopulárnímu zvyšování platů poslanců, zatímco panovala tichá dohoda o zvyšování a rozšiřování náhrad.

Kellyho návrhy bude v praxi realizovat Nezávislý úřad pro parlamentní standardy (IPSA), který bude také rozhodovat o platech a penzích poslanců. Premiér Brown ve středu vyjádřil naději, že IPSA zavede nová pravidla co nejrychleji.

Nicméně vytvoření tohoto úřadu i Kellyho doporučení musí schválit nynější poslanci. Kelly je ve středu varoval před tím, aby jeho návrhy rozřeďovali. "Myslím, že důvěra v lidi, kteří nám vládnou, může být obnovena, jen když tito lidé prokážou odhodlání a vypořádají se s prohřešky minulosti, i když to pro ně bude nepohodlné," řekl Kelly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist