Jakmile český prezident Václav Klaus podepíše Lisabonskou smlouvu o reformě EU, Evropská unie svolá mimořádnou vrcholnou schůzku unie. Novinářům to po skončení summitu naznačil lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Lídři členských států by během něj měli zvolit předsedu Evropské rady, který bývá často označován za obdobu prezidenta EU, a vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU, který je naopak vnímán jako obdoba unijního ministra zahraničí.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že Lisabonská smlouva, která má reformovat především rozhodování v unii, vstoupí v platnost v prosinci.

Český premiér Jan Fischer nevyloučil, že mimořádná vrcholná schůzka se skutečně bude konat, ale zároveň odmítl, že by premiéři a prezidenti unijních zemí o této možnosti jednali. Není však vyloučené, že se o uspořádání dalšího summitu jednalo v kuloárech.

Podle prezidentova mluvčího Radima Ochvata už Václav Klaus nebude klást žádné další podmínky. Výjimku z Listiny základních práv EU pro Česko uvítal s tím, že posiluje podle něj ochranu ČR před prolomením Benešových dekretů a nesnižuje sociální jistoty občanů.

Text české výjimky z aplikace Listiny základních práv EU

Protokol o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v České republice:

Hlavy států či vlád 27 členských států Evropské unie, s ohledem na přání vyjádřené Českou republikou a s respektem k závěrům Evropské rady, se dohodly na následujícím protokolu:

Článek 1

Protokol číslo 30 o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v Polsku a ve Spojeném království se bude vztahovat také na Českou republiku.

Článek 2

Název, preambule a operativní část protokolu číslo 30 budou upraveny tak, aby odkazovaly na Českou republiku stejně jako odkazují na Polsko a Spojené království.

Článek 3

Tento protokol bude připojen ke Smlouvě o Evropské unii a ke Smlouvě o fungování Evropské unie.

 

Český prezident nicméně nemůže podepsat Lisabonskou smlouvu, dokud ústavní soud nerozhodne o stížnosti skupiny senátorů na údajný nesoulad reformního dokumentu s českou ústavou.

Verdikt ústavních soudců lze čekat nejdříve v úterý 3. listopadu, přičemž soud již jednou v minulosti rozhodl, že "Lisabon" v souladu s ústavou je.

Teoreticky jde o poslední překážku k ratifikaci Lisabonské smlouvy v unii. Lídři členských států EU v pátek na skončeném summitu totiž splnili Klausův požadavek a Česku poskytli výjimku z takzvané listiny základních práv unie. Podobnou výjimku má již Velká Británie a Polsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist