Pořadatelé protestu hovoří po ukončení akce až o dvou milionech účastníků, zatímco úřady spravující oblast Madridu odhadly účast na asi 1,2 milionu lidí. AFP k tomu poznamenala, že místní úřady řídí konzervativci. První zprávy po zahájení pochodu hovořily jen o desetitisících demonstrantů.
Mezi demonstranty bylo podle očitých svědků vidět i staré lidi, rodiny s dětmi a kočárky, jeptišky. Někteří lidé měli na sobě červené tričko jako symbol síly a oslavy života. Nad hlavami jim vlály červené vlajky s nápisem "Právo na život". Na některých transparentech byly přilepeny snímky miminek z vyšetření žen ultrazvukem a fotografie těhotných žen.
V Česku už dva roky přibývá potratů, umělých i samovolných - čtěte ZDE
Studie: Zákaz potratů chrání život dítěte, jeho obětí ale bývají matky - čtěte ZDE
Většina Španělů je podle průzkumů proti této úpravě pro nezletilé dívky. Ohledně celé reformy je počet jejích odpůrců a příznivců zhruba vyrovnaný.
Češky mají právo na umělé přerušení těhotenství ještě z dob Československa. Počet takových dobrovolných potratů se v Česku v posledních 20 letech přitom výrazně snížil. Zásadní vliv na to měla podle odborníků dostupnost antikoncepce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist