Václav Klaus poslal unii provokativní vzkaz i z Ruska. Na tiskové konferenci po jednání se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem řekl, že nezapomene na svou podmínku ohledně podpisu pod Lisabonskou smlouvou a že tuto podmínku nezmění.

Český prezident zároveň poznamenal, že nevidí důvod, proč z Moskvy vysílat signály o svých dalších krocích ohledně "Lisabonu". 

Minulý týden Klaus oznámil, že v rámci Lisabonské smlouvy požaduje pro Česko výjimku z Listiny základních práv.

Zdůvodnil to obavami z možnosti, že jinak budou vznášeny majetkové nároky sudetských Němců vysídlených po druhé světové válce z tehdejšího Československa.

Klaus na stránkách světových deníků 

Na Česko a zejména na prezidenta Klause se kvůli tomu sesypala kritika. Evropský tisk jeho počínání hodnotí jako neustálé protahování ratifikace.

 "Klaus nechce Lisabon podepsat," shodly se přední evropské deníky, mimo jiné The Times nebo německý Die Welt. Německý korespondent v Praze dokonce v listu tvrdí, že český prezident při návštěvě ministerského předsedy Stanislava Tillicha v Praze prohlásil, že Lisabon stejně nepodepíše. 

Hlava Česka ale tvrdí něco jiného. "Nečiním nějaké konjunkturální obstrukce...ale pro mě je to naprosto životně zásadní věc," zdůraznil ve středu Klaus.

Barroso přitlačil 

Unijní státníci se zatím ke kritice staví spíše zdrženlivě. Jsou ochotni mluvit o výjimce pro Česko za předpokladu, že Klaus jasně formuluje své požadavky. Některé země už zdůraznily, že nehodlají kvůli změně pro Prahu znovu podstoupit proces ratifikace.

Česká vláda na prezidenta tlačí, aby slíbil, že pokud bude jeho podmínka splněna a český Ústavní soud dá smlouvě zelenou, dokument bezodkladně podepíše.

Na Prahu poprvé v úterý zatlačil předseda Evropské komise José Barroso, když po úterním setkání s českým premiérem Janem Fischerem řekl novinářům, že není v zájmu Česka oddalovat ratifikaci dokumentu a klást smlouvě další "umělé" překážky.