Spojené státy s Ruskem nekonzultovaly svou nedávnou změnu projektu protiraketové obrany, která mimo jiné znamenala ústup od plánů na vybudování radarové základny v České republice. Novinářům to v úterý v New Yorku řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ian C. Kelly.
Úvahy, že konec amerických záměrů na vybudování součástí protiraketové obrany v České republice a Polsku, které byly trnem oku v Moskvě, byl součástí výměnného obchodu obou velmocí, se v poslední době objevily například v americkém tisku. USA podle nich v současnosti potřebují Rusko při tlaku na Írán, který podle nich chce získat jadernou zbraň. Podle Kellyho ale radar předmětem smlouvání mezi Moskvou a Washingtonem nebyl.
"Prezident v lednu nařídil kompletní revizi plánů na protiraketovou obranu. Chtěl revizi, která zhodnotí plánovaný program protiraketové obrany s protiraketami v Polsku a radarem v České republice. Chtěl vědět, zda je účinný, zda odpovídá na reálnou hrozbu a zda lze ospravedlnit náklady na něj," řekl Kelly. Revize podle něj skončila na začátku září a rozhodnutí, jež na jejím základě USA učinily, bylo čistě jejich vlastní.
Změna amerických plánů podle něj ale neznamená, že by USA opouštěly střední a východní Evropu. Mění se podle něj jen důraz americké zahraniční politiky. Podle Kellyho se ukázalo, že politika izolování "určitých" států nefunguje. Spojené státy se proto nyní snaží místo konfrontace tyto země zapojit do dialogu. Jde například o vztahy s Íránem či Kubou, ale na jiné úrovni i s Ruskem, s nímž se nová americká administrativa snaží znovu nastartovat vzájemné vztahy.
"Neznamená to ale, že upouštíme od našich základních hodnot. A co se týče Evropy a střední Evropy, tkví tyto hodnoty v tom, že NATO je nejdůležitější spojenectví, které máme," podotkl Kelly. Jediné, co se podle něj změnilo, je zaměření americké politiky, které se liší od předchozí Bushovy administrativy.
Obama zrušil radar v Česku - čtěte ZDE
Obama píše Rusku: Vyměníme radar za pomoc s Íránem - čtěte ZDE
Kvůli Rusům jsem radar nerušil, říká Obama. Ale Medveděv posílá vzkaz - čtěte ZDE
USA podle něj také nezměnily svůj pozitivní názor k dalšímu rozšíření Severoatlantické aliance. Dodal ale, že oba nejvážnější kandidáti, tedy Ukrajina i Gruzie, mají v současnosti problémy, které musí nejprve vyřešit.
Co se týče Ruska, jde podle Kellyho v současnosti o klíčového hráče v dalším postupu proti Íránu. Američané jsou s Moskvou v pravidelném kontaktu a vedou spolu dialog. Obě země mají stejný cíl - Írán bez jaderných zbraní, uvedl Kelly. Rusové podle něj například mají na rozdíl od USA s Teheránem diplomatické vztahy.
USA a Rusko a další členové Rady bezpečnosti OSN spolu s Německem se ve čtvrtek v Ženevě sejdou s předsedou íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saídem Džalílím. Írán chce hovořit o obecných otázkách, ale jeho partneři zřejmě budou prosazovat rokování o íránském jaderném programu. Kelly uvedl, že od jednání nelze očekávat průlom, dal ale jasně najevo, že pokud jednání nepovedou k nějakému výsledku, bude třeba "pracovat na nových přístupech".
Teherán v pátek oznámil, že buduje nové podzemní zařízení na obohacování uranu a zvýšil tak znepokojení mezinárodního společenství, které se obává, že Írán buduje jaderná zařízení s cílem získat nukleární zbraně. O víkendu navíc islámský režim provedl zkoušku raket středního doletu, což pozorovatelé označili za demonstraci síly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist