Novým ředitelem Íránské organizace pro jadernou energii se stal bývalý íránský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro jadernou energii (MAAE) Alí Akbar Salehí. Do funkce ho jmenoval prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Salehí vystřídal Gholámrezá Ákázádeho, který se funkce vzdal. Důvody jeho odstoupení nebyly oznámeny, ale Ákázáde byl svého času blízkým spolupracovníkem Míra Hosejna Músávího, největšího Ahmadínežádova soupeře v nedávných sporných prezidentských volbách. Ákázáde byl v úřadu dvanáct let.

Podle agentur se nepředpokládá, že by výměna šéfa íránského jaderného programu měla jakýkoli vliv na íránskou jadernou politiku.

Západ má obavy, že cílem Íránu v této oblasti je získat jadernou zbraň. Írán říká, že mu jde jen o mírové využívání jaderné energie, jak to umožňují mezinárodní dohody.

Podle německé špionáže může mít Írán do šesti měsíců jadernou bombu a může ji otestovat stejně, jako to učinila Severní Korea. S odvoláním na experty německé zahraniční rozvědky BND to ve středu na svých internetových stránkách napsal časopis Stern. Teherán podle těchto zdrojů v současnosti intenzivně pracuje na výrobě raketových nosičů, na čemž se prý podílejí i německé firmy.

"Když budou chtít, mohou jadernou bombu odpálit do půl roku," tvrdí specialisté Spolkové zpravodajské služby (BND). Předpokládají, že podobně jako Severní Korea provedou Íránci test v podzemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist