Asi 17 Palestinců v sobotu zranili izraelští vojáci v pásmu Gazy při demonstraci stoupenců teroristické proíránské organizace Islámský džihád. Demonstranti požadovali nové útoky na Izrael jako pomstu za páteční izraelský nálet, při němž zahynuli tři členové radikálního palestinského hnutí. Oznámila to agentura AFP.

Demonstranti stříleli do vzduchu a vykřikovali slogany o pomstě Izraelcům. Jeden z organizátorů dav megafonem vyzýval k obnovení sebevražedných atentátů na území Izraele.

Když demonstranti došli na místní hřbitov, začali házet kameny na příslušníky izraelské armády na druhé straně uzávěry, která pásmo Gazy odděluje od židovského státu. Při potyčkách bylo 17 Palestinců zraněno, další tři lidi zranily zbloudilé kulky, které údajně do vzduchu stříleli palestinští ozbrojenci.

V pásmu Gazy se v sobotu střílelo poprvé od izraelské ofenzivy začátkem roku, která si vyžádala přes 1400 mrtvých Palestinců. Hamas, který pásmo silou ovládl v červnu 2007, totiž jakékoli použití zbraní na veřejnosti zakázal.

Demonstrace se konala u příležitosti pohřbu tří členů Islámského džihádu zabitých při pátečním náletu izraelských letounů. Izraelská armáda nálety obhajuje tvrzením, že míří proti teroristům, kteří Izrael z Gazy ostřelují raketami. Od ledna jich podle izraelské armády bylo proti židovskému státu odpáleno přes 250.
Související