Organizace jako Taliban a al-Kajdá jsou stále více zapojeny do světového obchodu s opiem. Uvádí to CNN s odvoláním na zdroje z Agentury OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).
Podle zářijové studie této agentury zůstává Afghánistán i nadále největším světovým producentem narkotik. A to i přesto, že výroba opia tu v posledním roce poklesla asi o deset procent. Sítě producentů drog mají totiž podle UNODC dostatečně velké zásoby.
„Víme, že svět potřebuje asi čtyři tisíce tun opia ročně pro zákonné i nezákonné užití. Ale letos bylo vyprodukováno asi 6 900 tun,“ začíná s výpočty Walter Kemp z UNODC a dodává, že i v minulých letech se vypěstovalo o hodně více opia, než překupníci dokáží prodat.
„Takže když svět spotřebuje jen asi čtyři tisíce tun opia a dalších tisíc je zabaveno, kam zmizel ten zbytek?“ ptá se Kemp. Ten dále upozorňuje, že i přes pokles produkce nabídka stále výrazně převyšuje poptávku, ale ceny zůstávají stejné. Odborníci z OSN se proto domnívají, že někdo opium úmyslně stáhnul z trhu a nyní může díky ohromným zásobám regulovat jeho světové ceny.
„Odhadujeme, že asi 12 tisíc tun opia bylo někde uskladněno – ne všechno na jednom místě, ale po celém Afghánistánu. Takže zatímco produkce klesá – hlavně z tržních důvodů – pořád je dost této látky na to, aby byla uspokojena poptávka v příštích dvou letech,“ uvádí Kemp.
Je zřejmé, že tak ohromné množství základní ingredience pro výrobu heroinu nemohou uchovávat drobní rolníci. OSN si myslí, že tisícitunové zásoby si kdesi v podzemí nahromadil Taliban, který skrze opium financuje své aktivity.
Podle dalšího z odborníků OSN Hakana Demirbukena Taliban vydělává hlavně na vybírání „daní“ od afghánských rolníků výměnou za jejich „ochranu“.
„Minulý rok si afghánští pěstitelé máku vydělali asi 730 milionu dolarů, zatímco překupníci na hranicích vydělali asi 3,4 miliardy,“ řekl Demirbuken s tím, že Taliban na „daních“ vybral asi 125 milionů dolarů.
„Podle OSN ale Taliban potřebuje na svou činnost asi 800 milionu dolarů,“ dodává Demirbuken a vysvětluje, že právě proto se OSN domnívá, že Taliban potřebuje své příjmy zvýšit. A protože nyní ovládá pěstitele, ale nikoliv distribuci, mohlo by právě hromadění drogy jedním z nátlakových prostředků vůči turecké a íránské mafii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist