Merkelové křesťanští demokraté (CDU) ve většině předvolebních průzkumů dlouho vedli o více než deset procent nad sociálními demokraty, ale v poslední době se náskok snížil. To kromě jiného snižuje jejich naději na povolební vládní spolupráci s liberály (FDP), které by rádi vyměnili za současné koaliční sociální demokraty.

Podle kancléřky si sociální demokraté zahrávají s pokušením odstoupit od slibu, že nebudou spolupracovat s postkomunistickou Levicí před předpokládanými příštími volbami v roce 2013. "Někteří v SPD sní o spolupráci s Levicí dříve, možná již v roce 2012 či 2011," řekla Merkelová v projevu ve středoněmeckém městě Braunschweig.

Liberálové z FPD, se kterými by Merkelová ráda vytvořila po nynějších volbách koalici, vylučují ve svých výzvách k voličům jakoukoli vládní spolupráci s SPD a Zelenými, uvedla dnes agentura AFP.

I menší než padesátiprocentní společný zisk může křesťanským demokratům a FDP přinést většinu mandátů ve Spolkovém sněmu. Pokud by se jim to však nepodařilo, stala by se přes četné rozpory nejpravděpodobnější koaliční variantou znovu spolupráce křesťanských demokratů se sociálními demokraty.