V Kosovu donedávna působilo asi 630 španělských vojáků. Za deset let se jich tam vystřídalo celkem 23.000, devět z nich zahynulo při nehodách a na následky onemocnění.
Kosovo loni v únoru vyhlásilo jednostranně nezávislost. Tu zatím uznala většina členských států Evropské unie. Španělsko, které má samo potíže se separatistickými tendencemi zvlášť v Baskicku, ale Kosovo neuznalo.
O úmyslu stáhnout své vojáky z Kosova informovalo Španělsko v březnu a vysloužilo si za to kritiku Spojených států a členů NATO.
KFOR zajišťuje bezpečnost na kosovském území od roku 1999. Celkem je zde rozmístěno asi 15 tisíc vojáků ze zemí NATO a některých dalších. Česko má v Kosovu asi 400 vojáků. Postupně v Kosovu začíná působit i policejní a expertní mise EU s názvem Eulex o síle 2500 mužů a žen a navíc si země buduje vlastní bezpečnostní sbory.
Bělehrad však oblast stále považuje za součást Srbska, a mezi ním a Prištinou proto panuje velké napětí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist