První reakce na bedlivě sledovanou první veřejnou předvolební diskusi kancléřky Angely Merkelové a jejího soupeře sociálního demokrata Franka-Waltera Steinmeira ukazovaly na remízu. Následující průzkumy ale ukázaly, že oběma členům "velké koalice" televizní představní prospělo a že největší ztráty utrpěly menší strany

Nárůst podpory konzervativců a sociálních demokratů nebyl velký. Strany CDU/CSU se zvedly ze 34 na 37 procent, zatímco SPD poskočila z 21 na 24, takže se odstup mezi nimi nijak dramaticky neproměnil.

Pro rozložení sil mezi pravicí a levicí mají však větší význam ztráty, které si musely zapsat menší strany. Liberálové z FDP, kteří by se rádi po jedenácti letech vrátili do vlády, sklouzli na 12 procent, což je nejnižší úroveň od začátku letošního roku. Čtyřprocentní pokles je bolestný zvláště pro krajní levici Die Linke. Ta si slibovala, že se díky spojenectví odpadlíků od SPD a postkomunistů z východu Německa jasně etabluje jako celostátní strana. Čtyři procenta pro ni představují ztrátu takřka třetiny její dosavadní podpory.

Příčiny úbytku přízně pro menší politické strany analytici přičítají diferencované předvolební kampani. "Die Linke přišla o velký díl podpory hlavně proto, že Steinmeier se v nedělní televizní debatě hodně soustředil na sociální témata," řekl týdeníku Stern Manfred Güllner, ředitel ústavu FORSA. Podle Güllnera voliče také ovlivnilo to, že v diskusi vystupovali kancléřka a vicekancléř, kteří automaticky strhli pozornost na dvě velké strany.

Televizní debata nic nezměnila na vzájemném postavení dvou volebních lídrů. V odpovědích na otázku, koho by volili, kdyby si měli vybrat ne mezi stranami, ale mezi osobnostmi, u 26 procent dotazovaných vyhrála Angela Merkelová. Steinmeier si sice připsal čtyři procenta, ale i tak s celkem 24 procenty za kancléřkou stále výrazně zaostává.

Deset dní před volbami zůstávají síly pravice a levice zhruba vyrovnané. Podle průzkumu FORSA by konzervativci spolu s liberály dali dohromady 49 procent, což by po přepočtení na poslanecká křesla mohlo teoreticky na většinu stačit.

Vyhlídku na případný celkový úspěch levice snižuje její nesourodost. Nevraživost panuje zejména mezi špičkami SPD a Die Linke. Těsný poměr sil pravice a levice nejvíce nahrává obnově "velké koalice".