Podle Haarecu je z tajné zprávy zřejmé, že vedení agentury sdílí americký názor na zbrojní kapacitu Íránců. Dokument je prý zřejmě tajný dodatek o íránském jaderném programu, který z oficiální zprávy MAAE nechal odstranit šéf agentury Muhammad Baradej.

MAAE ale ve svém dnešním prohlášení ujistila, že stojí za tím, co Baradej řekl minulý týden. Podle něj jsou informace o utajovaných informacích nepodložené a politicky motivované.

Haarec píše, že v dodatku jasně stojí, že Írán má k dispozici dostatek informací o výrobě atomové bomby a že pravděpodobně právě řeší problémy s nosiči.

Haarec o tajné zprávě napsal v den, kdy americký prezident Barack Obama oznámil, že USA ustupují od obranného protiraketového systému naplánovaného minulou vládou George Bushe, jehož prvky měly být vybudovány v Česku a v Polsku. Podle původního záměru měla být americká protiraketová základna ve střední Evropě ochranou právě proti případnému íránskému útoku.

USA nyní hodlají budovat jiný typ obranného systému, který prý lépe odpovídá hrozbě. Írán podle nich nyní nepracuje tak intenzivně na raketách dlouhého doletu, proti nimž byl původní obranný systém určen, a zintenzivnil vývoj raket středního a krátkého doletu.


MAAE vydala zprávu o íránském jaderném programu v srpnu, ale krátce potom Francie a Izrael obvinily Baradeje, že nenechal zveřejnit všechny dodatky. Baradej, jehož mandát končí, tvrdil, že nic netají.

V říjnu začnou za přítomnosti Íránců v Turecku jednání o jaderném odzbrojení. Írán byl letos přizván k rozhovorům o svém jaderném programu, což odmítl. Přistoupil pouze na dialog o globálnějších problémech. Spolu s ním budou diskutovat zástupci stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN a Německa.