Vlažný přístup americké administrativy Baracka Obamy k plánované protiraketové základně ve střední Evropě není projevem toho, že by Spojené státy hodlaly tuto myšlenku opustit a ustoupit Moskvě. Myslí si to bezpečnostní analytik Dana Allin z respektovaného Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS), který v úterý vydal výroční zprávu o geopolitické situaci ve světě. Allin to sdělil v rozhovoru pro agenturu ČTK.
Podle experta IISS se současná americká administrativa dívá na protiraketovou obranu a na případné základny v ČR a v Polsku především jako na technický problém, a ne jako na politický symbol či jako na strategickou záležitost.
Jednat v této souvislosti s Rusy o jejich obavách ještě žádným appeasementem, vysvětluje analytik. Úvahy o tom, že Obama tak ustupuje tlaku Ruska nebo že USA opouštějí středoevropské a východoevropské země jsou podle něj "poněkud absurdní". Zdůraznil, že Polsko i ČR jsou členy NATO a tedy pod ochranou aliance.
Otevřený dopis podepsal i Havel
Bývalá česká vláda prezentovala umístění americké základny v ČR jako projev spojenectví a jako de facto bezpečnostní záruku ze strany USA.
Obavy z toho, že Američané opomíjejí střední a východní Evopu vyjádřil například v červenci otevřený dopis Obamovi, který podepsali mimo jiné exprezident Václav Havel a bývalí ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra.
"Úplné upuštění od programu (protiraketové obrany) nebo zapojení Ruska do něho bez konzultace s Polskem nebo s Českou republikou může podkopat věrohodnost Spojených států v celém regionu," uvedl text, který signovaly také osobnosti z Polska, Maďarska, Estonska, Bulharska a dalších postkomunistických zemí.
Kauza radar: Obama už smetl štít u nás ze stolu, píše polský tisk - čtěte ZDE
Medveděv Obamovi: O radaru v Česku se rozumně dohodneme - čtěte ZDE
Podle Allina se Američané ještě nerozhodli, co se základnami dál. Republikánská administrativa je důrazně prosazovala, ale ani demokraté nejsou zásadně proti. Pokud se potvrdí, že tyto základny budou z technického hlediska účinné proti raketám z Íránu a pokud se bude íránská hrozba vyvíjet, Obamova vláda nebude proti, myslí si analytik.
Podle něj se ale zdá, že administrativa považuje za chybu, že se základny prosazovaly bilaterálně, a ne v rámci NATO.
V pasážích věnovaných vztahům USA a Ruska dnešní zpráva IISS uvádí, že pragmatický Obamův přístup zvýrazňuje možnost spolupráce ve dvou strategických oblastech - omezování jaderných arzenálů a íránský jaderný program. Studie připouští, že mezi oběma státy zůstávají v některých případech nepřekonatelné rozpory.
Strašáci jsou k smíchu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist