Z výletu do italské Neapole si turisté odvážejí vzpomínky na krásnou architekturu a proslavené pizzerie, ale mnohdy také odjíždějí bez hodinek, šperků a peněženek. Neapolská radnice se proto rozhodla zlepšit image svého města a posílit bezpečnost v ulicích. Najala si na to bývalé kriminálníky. Jak celý experient funguje popsala agentura AP.

„Dříve jsem okrádal turisty. Jak se teď věci změnily!“ vzpomíná na svou minulost čtyřicátník Luigi "Giggino" Nocerino, který si za krádeže a prodej drog odseděl deset let. Dnes denně postává ve svítivě žluté vestě s anglickým nápisem "Operator for the Urban Tourist Assistance" v ulicích nechvalně proslulých neapolských čtvrtí. Jeho úkolem je poradit turistům cestu ke známým památkám a do slavných pizzerií nebo je upozornit na nevhodně schovanou peněženku.

Spolu s ním si tak vydělává dalších sedmdesát bývalých kriminálníků, mezi nimi lupiči, drogoví dealeři, podvodníci i kapsáři.

Někteří z nich umí základy angličtiny nebo španělštiny, ale většina si vystačí s gesty a základními výrazy. „Jste OK,“ říká třiapadesátiletý bývalý padělatel Giovanni Aspride americkému páru, který vystoupil v neapolském přístavu. Právě totiž zkontroloval, jestli příliš výrazně neukazují své šperky a hodinky.

Manželé mu poté vyprávějí, jak byl jeden z jejich spolucestujících okraden podvodníkem, od kterého si chtěl koupit MP3 přehrávač. Aspride se ale jen usmívá místnímu známému  triku „pacco“, při kterém prodavač na poslední chvíli vymění krabici s drahou elektronikou za jinou, která je zatěžkána bezcenným předmětem. >

Celý neapolský experiment začal v květnu a podle místních úřadů je zatím úspěšný. Daří se totiž nejen uchránit turisty před pouličními zloději, ale také zabránit tomu, aby se bývalí odsouzenci vrátili ke kriminalitě nebo přidali k místní mafii Camorra. Žádný z nových průvodců totiž za šest měsíců nespáchal žádný zločin.

Na začátku měl projekt i řadu odpůrců, ale jeho výsledky pomohly kritiku překonat. „Byli jsme nařčeni, že necháváme ovce hlídat vlky,“ řekla agentuře AP Corrado Gabriele z místního úřadu práce. „Myslím ale, že by odsouzenci neměli mít špatnou nálepku na celý život a když si odsedí svůj trest, máme povinnost jim pomoci,“ myslí si Gabriele.

Hlavní přinos místní úřady vidí v tom, že turistický ruch začíná kvést i v místech, kam se dříve návštěvníci báli. „Tím, že doprovodí turisty do restaurací a obchodů v dříve nebezpečných místech pomáhají oživit místní ekonomiku. Místní lidé jsou díky tomu pak aktivní v boji proti drobné kriminalitě,“ komentoval práci mužů ve žlutých vestách Alessandro Maria Vecchioni z místní vzdělávací agentury, která pomáhala celý systém zavést.

Její statistiky ukazují, že loupeže a další podobné přečiny jsou v jimi hlídaných oblastech až o 85 procent méně časté.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist