Záhady okolo unesené a nalezené lodi Arctic Sea pokračují. Šéfredaktor časopisu Sovfracht - Morskoj Bjulletin Michail Vojtěnko uprchl za hranice poté, co mu vyhrožoval "někdo z orgánů". Píše o tom moskevský deník Gazeta.
"Před dvěma dny mi zavolal velice seriozně působící člověk, který řekl, že se ani nebude představovat, že to přeci je jasné," řekl Vojtěnko novinářům. Volající řekl, že Vojtěnko sám musí chápat, že ho všichni mají plné zuby kvůli jeho angažmá ve věci ztracené lodi Arctic Sea.
Podle Vojtěnka ho volající hrubě vyzval k opuštění země. "Zeptal jsem se kolik mám času, a on odpověděl, že maximálně hodiny. Tak jsem si koupil letenku na nejbližší let a nyní jsem v Istanbulu," řekl novinářům Vojtěnko. Stanici BBC řekl, že se mimo Rusko cítí bezpečně. "Přinejmenším mě odsud nemohou dostat do Ruska a odsoudit mě," řekl britským novinářům.
Michail Vojtěnko je uznávaným odborníkem na námořní obchod a jeho bulletin čte většina ruských kapitánů. Právě na něj se obrátili příbuzní námořníků nákladní lodi Arctic Sea, znepokojení tím, že loď nedoplula do Alžírska a vedení společnosti se s nimi odmítalo bavit. Vojtěnko uspořádal první tiskové koference a byl i iniciátorem dopisu příbuzných ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, po kterém Rusko vyslala pátrat po Arctic Sea své válečné námořnictvo.
Jedna z teorií: Na palubě byly rakety pro Írán
Podle oficiální ruské verze plavidlo uneslo 24. července osm pirátů kvůli tomu, aby získali výkupné od pojišťovny. Tomu ovšem věří jen málokdo. Sami únosci, občané Ruska, Estonska a Lotyšska, tvrdí, že jsou nevinní. Prý se jim porouchal člun, Arctic Sea je zachránil, ale kapitán je poté odmítl vysadit na břeh a udržoval je na palubě proti jejich vůli.
Z mnoha verzí je asi nejpopulárnější teorie moskevské publicistky Julie Latyninové, ke které se přiklonil i americký časopis Time. Podle ní Arctic Sea během plánovaných oprav v Kaliningradu naložila letecké rakety Ch-55 pro některý z režimů na Blízkém východě, pravděpodobně pro Írán. Dozvěděla se o tom izraelská rozvědka a Arctic Sea obsadilo její komando, které rakety odcizilo.
Ruskému vysvětlení zmizení lodi Arctic Sea věří málokdo. Na palubě mohly být zbraně - čtěte ZDE
Ztracená loď Arctic Sea nalezena. Proč zmizela zůstává zatím záhadou - čtěte ZDE
Pro izraelskou stopu by hovořilo i to, že den poté, co Arctic Sea nalezla ruská fregata Ladnyj nedaleko Kapverdských ostrovů, do Moskvy neočekávaně přijel izraelský prezident Šimon Peres. O čem v Rusku jednal, nebylo nikdy zveřejněno.
Arctic Sea plující pod maltskou vlajkou opustila Finsko 21. července s pátnácitčlennou ruskou posádkou a s deklarovaným nákladem dřeva. Do svého cíle v Alžírsku ale nedorazila, protože byla za dosud nevyjasněných okolností unesena zřejmě ve švédských vodách. Signál plavidla se pak ztratil při plavbě Lamanšským průlivem. Po víc než třech týdnech loď osvobodila ruská vojenská plavidla u Kapverdských ostrovů. Osm údajných únosců bylo zadrženo, patnáctičlenné ruské posádce se nic nestalo.
Němci už zase nad laťkou
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist