Nejméně 32 lidí zahynulo a několik tisícovek dalších muselo být evakuováno ze západní oblasti hustě osídleného indonéského ostrova Jáva, kterou zasáhlo ve středu dopoledne silné zemětřesení. V indonéské metropoli Jakartě bylo už podle dřívějších informací zraněno nejméně 27 osob. Další desítky lidí jsou podle agentury AP uvězněni v troskách domů. 

Ve vesnicích, které byly nejblíže k ohnisku, srovnaly otřesy mnoho domků se zemí, oznámilo indonéské ministerstvo zdravotnictví, jež do nejhůře zasažené oblasti vyslalo lékařské týmy.

"Spousta domů se zřítila, stát zůstaly jen ty dřevěné," říká Edi Sapuan z vesnice Margamukti. "Hodně lidí je zraněných, jsou pokrytí krví. Já jsem utekl, jakmile udeřily otřesy. O pět minut později můj dům spadl," dodává.

Otřesy, které seismologové zaznamenali v blízkosti Jávy, dosáhly síly sedm stupňů Richterovy škály a byly citelné i v indonéském hlavním městě Jakartě, kde se roztřásly budovy a několik úřadů bylo evakuováno. Stovky lidí v panice vyběhly na ulice. Podle amerického geologického úřadu mělo zemětřesení ohnisko u jižního pobřeží Jávy v hloubce 60 kilometrů.

"Bylo to hrozné. Podlaha se třásla a lidé křičeli. Zula jsem si boty na podpatku a utíkala jsem ven," řekla agentuře AFP osmnáctiletá studentka Rini, která byla v době zemětřesení nakupovat v jednom z velkých obchodních středisek v Jakartě.

"Lustr se začal hýbat a pak se silně roztřásl. Trvalo to docela dlouho. Byl jsem opravdu vyděšený a běžel jsem dolů po schodech," říká Victor Chan z Jakarty, který bydlí ve 34. poschodí. "Všechno se třáslo a moji sousedi křičeli: 'Zemětřesení, zemětřesení!'," dodává Nur Syara, který bydlí o tři podlaží níž v téže budově. "Bylo slyšet, jak praskají zdi. Lehnul jsem si na podlahu, bál jsem se, že se to celé zřítí."

Zemětřesení bylo citelné i ve druhém největším indonéském městě Surabayi, vzdáleném 500 kilometrů severovýchodně od ohniska, a na turisty hojně navštěvovaném ostrově Bali asi 700 kilometrů východně. Ve vesnici Tasikmalaya se zřítilo několik domů a poškozena byla i mešita. Další budovy poškodily otřesy ve městě Bandung, kde stojí několik univerzit. "Učili jsme se, když se budova, ve které jsme byli, začala třást a spadl jí strop," říká muž, který se představil jen jako Evan.

Odborníci uvedli, že velké tsunami šířící se oceánem nehrozí, ale na zhruba 30 minut vydali varování před možností lokálních přílivových vln podél pobřeží Jávy do vzdálenosti několika set kilometrů od ohniska otřesů.

Indonéské souostroví leží v pásmu vysoké seizmické aktivity označovaném jako tichomořský ohňový prstenec a zažívá zhruba 7000 zemětřesení ročně. Silné zemětřesení na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří vlny tsunami připravily v regionu o život přes 230.000 lidí, z toho 170.000 právě v Indonésii.