Bylo tři čtvrtě na pět ráno, když polský voják Ignacy Skowron zpozoroval na moři okolo pevnosti své posádky podezřelý ruch. „Popadl jsem dalekohled a podíval se na hladinu, nejprve napravo, pak nalevo a potom na křižník, který zakotvil v zálivu. V ten moment jsem viděl červený záblesk a první granát dopadl na bránu,“ vzpomíná.

Takhle začalo pro čtyřiadvacetiletého kaprála polské armády 1. září 1939.Takhle začala druhá světová válka.

Skowron působil na vojenském překladišti ve Westerplatte, které se stalo prvním cílem německého útoku. Ve stejnou dobu se přes polskou hranici valila vojska Wehrmachtu.

„Popadl jsem kulomet. Dostali jsme rozkaz a opětovali palbu,“ vzpomíná jeden z mála pamětníků na první minuty nejkrvavějšího evropského konfliktu. „Křižník vplul do průlivu a začal na nás střílet granát za granátem. Viděl jsem ohromné stromy puklé v půli,“ popisuje své zážitky.

Bitva trvala týden. Více než třem tisícům německých vojáků vzdorovala polská posádka o 181 mužích. První den na ní dopadaly granáty z křižníku Schleswig-Holstein, druhý den nad svými hlavami uslyšela letadla. „Začali nás bombardovat a pět vojáků bylo zabito. Když se zvednul prach, Němci byli udiveni, že vůbec někdo přežil,“ vypráví Skowron a připomíná, že šestý den už vojáci sotva přežívali, protože byli zmrzlí, hladoví a navíc se za celou dobu nevyspali.

Po sedmi dnech marného boje se nakonec polští vojáci Němcům vzdali. I přesto jsou v Polsku dodnes vnímáni jako symbol chrabrosti – zatímco nacisti v bitvě ztratili až čtyři stovky mužů, Poláků padlo jen kolem dvaceti.

Skowron, kterému je dnes přes devadesát let a je jedním z mála pamětníků, který ještě dovede o události vyprávět, dostal nejvyšší polské vyznamenání Order Virtuti Militari. Přesto se prý necítí jako hrdina.„Musíte pomáhat lidem. Když tam moji přátelé bojovali, musel jsem také bojovat,“ řekl reportérovi BBC a dodal, že má samozřejmě také smutné vzpomínky. „Nemysleli jsme si, že se odtud dostaneme živí. Byli jsme jako ptáci v kleci.“

Sedmdesát let po válce se Westerplatte stalo místem uctění obětí druhé světové války. Na vzpomínkovou akci se sem v úterý sjeli významná světoví politici, kromě polského prezidenta a premiéra také německá kancléře Angela Merkelová a ruský premiér Vladimír Putin. Českou republiku reprezentuje premiér Jan Fischer.