Lisabonské smlouvě v Německu už zřejmě nestojí nic v cestě. Spolkový sněm se ve středu dohodl na doprovodném zákonu ke společné unijní smlouvě, který si na konci června stanovil jako podmínku pro pokračování ratifikace.
K přijetí normy, která by měla posílit roli německého parlamentu ve spolurozhodování o evropských záležitostech, se kloní vládní strany i opozice. Proti je jen strana Levice.
Lisabonskou smlouvu, která by měla reformovat rozšířenou EU, už německý parlament schválil. Chybí pod ní podpis prezidenta. Ratifikační proces pozastavil v červnu německý ústavní soud do doby, než se posílí spolurozhodování německého parlamentu.
Požadoval, aby všechny případné změny smlouvy a posílení pravomocí EU schvalovaly obě jeho komory. Podle ústavních soudců "Lisabon" ale není v rozporu s ústavním pořádkem země.
Osudy lisabonské smlouvy...nejisté
Spolkový sněm se tento týden mimořádně sešel, aby mohl návrh doprovodné normy projednat. Zákon by měl v otázkách EU posílit i pozici německé vlády. Strany dosavadní velké koalice - unii křesťanských demokratů CDU/CSU a sociální demokraty SPD - podpořili i opoziční zelení a svobodní. Proti se postavila jen Levice, tedy Die Linke.
Normu by dolní komora měla schvalovat 8. září, horní pak o deset dní později. Politici chtějí zákon přijmout ještě před parlamentními volbami, které se budou konat koncem září.
I když se velká koalice dohodla na normě, nedokázala se zatím shodnout na tom, jestli by doprovodný zákon neměla doplnit i nějaká rezoluce. Zatímco CDU/CSU ji vyžaduje, SPD je proti. Podle šéfa parlamentního klubu sociálních demokratů Thomase Oppermanna je taková rezoluce nadbytečná.
Podobnou pojistku, jaká se chystá v Německu, si odhlasovali i čeští zákonodárci. Schválili si takzvaný vázaný mandát. Vláda tak nebude moci v budoucnu převádět na unii další pravomoci bez souhlasu poslanců a senátorů. Stejné opatření má i Polsko, Nizozemsko nebo Británie.
Lisabonskou smlouvu schválil český parlament a stejně jako v Německu pod ní chybí podpis prezidenta Václava Klause. Někteří zákonodárci se chystají podat kvůli "Lisabonu" ústavní stížnost. Irové, kteří odmítli dokument v referendu, o něm znovu budou rozhodovat na podzim.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist