Prezidenti Polska a Česka, Lech Kaczyński a Václav Klaus, jsou připraveni pomoci vůdci britské konzervativní opozice pohřbít lisabonskou reformní smlouvu Evropské unie. V Bruselu to ve středu řekl šéf liberálnědemokratické frakce v Evropském parlamentu a kandidát na jeho předsedu Brit Graham Watson, citovala agentura PAP.

Šéf třetí největší frakce EP Watson před novináři vyjádřil svou obavu z "nebezpečné situace" v Británii, kde může být uspořádáno referendum k lisabonské smlouvě, pokud se Konzervativní strana znovu dostane k moci.

Kaczyński a Klaus chtějí podle Watsona citovaného polskou agenturou pomoci Cameronovi a mohou pozdržet podpis smlouvy do parlamentních voleb v Británii, které se mají uskutečnit nejpozději do června 2010. Cameron po kruté prohře vládních labouristů v nedávných eurovolbách požaduje co nejrychlejší uspořádání parlamentních voleb.

Watson: výsledek referenda bude negativní 

"A pokud Cameron uspořádá referendum, jeho výsledek bude negativní, protože Britové nebudou tázáni, zda chtějí zůstat v EU, ale budou tázáni na názor k lisabonské smlouvě, které nerozumějí," citovala PAP britského politika. "V takové situaci bude lisabonská smlouva mrtvá a Francie a Německo by mohly požádat Velkou Británii, aby opustila EU," varoval podle polské agentury Watson.

V Polsku a Česku lisabonskou smlouvu již schválily parlamenty. Ke konečné ratifikaci jsou ještě nutné podpisy prezidentů obou zemí, kteří se však zdráhají. Podle dostupných zpráv čekají na výsledek druhého irského referenda ke smlouvě, které se má uskutečnit v říjnu. V prvním loňském referendu Irové zamítli smlouvu, která má přizpůsobit instituce a chod EU jejímu rozšíření z 15 na 27 členů.